PO NEAPOLITAŃSKU (inaczej)30 dag mąki, 0,5 dag drożdży, 2 łyżki oliwy, 4 pomidory, 2 łyżki przecieru pomidorowego, 2 ząbki czosnku, 4 filety anchois (kore-czki...
Serwis znalezionych hasełOdnośniki
- Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
- Sytuacje przeciwnie zróżnicowane polegają na tym, że jednostka jest za jedną ze swych cech akceptowana przez jedną osobę, a za inną cechę odrzucana przez drugą...
- Nie mogłem pojąć, jak to się stało, gdy nagle z przeciwnej strony wypadł na mnie mój ordynans i zasypawszy mnie gradem płynących z serca powinszowań wyłożył mi...
- w swej głowie wymalował, iż potym sztychując ono z rzeczą prawdziwą a widomą, chocia sama w sobie onad rzecz była dziwnie osobna, jednak przeciwko onej...
- - Na fajki gracie? Kurcze, to już hazard! Szef jak się dowie to nas zjebie!- No co ty! Wiesz, przecież pooddajemy sobie te fajki na końcu...
- jako zakładnik, wszedł do miasta i postanowił go wykraść i zbiec do Judei; następnie korzystając z tego, że Kasjusz musiał spiesznie podążać przeciwko...
- mo to, kiedy w stoczniach Contruuma instalowano te urządzenia, mało kto pokładał w Ze skwierczeniem przecięły warstwy atmosfery, unicestwiły wszystko na swojej...
- Kommodus odby³ drogê z m³odzieñczym poœpiechem, przeci¹ga³ szybkoprzez miasta, które le¿a³y po drodze, przyjmowany wszêdzie po cesarsku,a gdy siê zjawi³...
- pozostali ze zburzonymi umysłami, z krwią zaognioną, z na pół w ustach przeciętymi wyrzuty wzajemnymi, które gdzie indziej wysypać się miały...
- kończył obrót o sto osiemdziesiąt stopni, ustawiając okręt ekranami ku przeciwnikowi i kontynuując ostry skręt w lewo...
- Tylko jedną poważną obiekcję można wysunąć przeciwko tej teorii i sam ją wysunę, zanim uczyni to ktoś inny...
Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
Zagnieść ciasto z mąki, drożdży, wody lub mleka. Odłożyć w ciepłe miejsce na 1 godz., aby wyrosło. Następnie wyrabiać jeszcze przez kilka minut. Rozwałkować na placki wielkości płaskiego talerza, nie grubsze niż 1 cm. Podgiąć ich brzegi lekko ku górze.
Ułożyć na wysmarowanej oliwą blasze do pieczenia.
Posmarować placki pastą pomidorową, ułożyć plasterki pomidorów, filety anchois, cienkie plasterki czosnku, posypać suszonym majerankiem, skropić oliwą. Piec w dobrze nagrzanym piekarniku 30—40 min.
Z SEREM
30 dag mąki, 0,5 dag drożdży, 2 łyżki oliwy, 25 dag białego sera, 2 łyżki przecieru pomidorowego, 2 łyżki tartego sera, 1 łyżka suszonego zioła lebiodki, sól.
Wyrobić ciasto wg podanego przepisu. Położone na blasze do pieczenia placki posmarować pastą pomidorową, a na niej ułożyć plasterki białego sera w taki sposób, aby rysunek ich przypominał kwiat margerytki, widziany z góry. Tartym serem i lebiodką lekko przyprószyć pastę pomidorową, a płatki sera nie. Skropić oliwą i upiec w dobrze nagrzanym piekarniku w ciągu pół godziny.
Z GRZYBAMI
30 dag mąki, 0,5 dag drożdży, 2 łyżki oliwy, 25 dag pieczarek (ewentualnie 2 łyżki pasty pomidorowej), sól.
Wyrobić ciasto. Pieczarki oczyścić, obrać, pokrajać w cienkie płateczki. Wyłożone na blachę do pieczenia placki posmarować pastą pomidorową i rozłożyć na niej pojedynczo płateczki grzybów. Skropić z wierzchu oliwą, wstawić do bardzo gorącego piekarnika i za-Diec. Grzybów z wierzchu nie solić.
RYŻ
Dwa sposoby gotowania ryżu
Sposób I: filiżanka ryżu, dwie filiżanki wody, łyżka tłuszczu, sól. Gotować, aż woda prawie zniknie i pokażą się na powierzchni banie-czki i dziurki. Przykryć możliwie szczelnie i wstawić do letniego piekarnika lub szczelnie opakować w kilka warstw papieru i trzymać w ciepłym miejscu. Sposób II: gotować ryż w dużej ilości wody z solą, gdy jest miękki, odlać i przelać zimną
53
KUCHNIA-------
WŁOSKA
wodą. Ten sposób jest wygodniejszy do sałatek. Tłuszcz dodaje się później w miarę potrzeby.
GALECZKI RYŻOWE Z MIĘSEM
20 dag ryżu (kostka koncentratu rosołowego), łyżka masła, 2—3 łyżki tartego sera, 1 jajo, 5 dag chudego boczku, 1 cebula, 5 dag topionego sera, pół szklanki oliwy lub oleju, tarta bułka, sól, pieprz, ewentualnie papryka w proszku.
Ugotować na sypko ryż w rosole (z kostki) uważając, aby się nie przegotował. Doprawić solą, pieprzem, ewentualnie papryką i serem, masłem, jajem rozmąconym widelcem tak jak na jajecznicę. Wyłożyć cienką warstwą na zwilżony wodą płaski półmisek lub tacę i pozostawić, aby wystygł. Boczek pokrajać w bardzo drobną kostkę i podsmażyć w oliwie lub oleju razem z drobno poszatkowaną cebulą. Dodać pokrajany w kostkę ser i wymieszać.
Nadzienie można przyrządzić nie tylko z boczku lub szynki, a|e z innego (ugotowanego lub pieczonego) mięsa, drobiu, podróbek, grzybów itp. zależnie od gustu i pomysłowości.
Kłaść na lewej dłoni płaską łyżkę ryżu, rozgnieść na placuszek, w środek każdego nałożyć łyżeczkę farszu i oblepiać ryżem, tworząc gałeczkę w kształcie śliwki. Gałe-czki obtaczać dokładnie w tartej bułce i smażyć jak pączki — w dużej ilości silnie rozgrzanej oliwy lub oleju, aż nabiorą ładnego, złotego koloru. Nie wkładać zbyt dużej liczby na raz. Po wrzuceniu na tłuszcz zmniejszyć nieco płomień, aby „suppli" nie smażyły się zbyt gwałtownie: powinny być chrupiące na powierzchni. Odsączyć z tłuszczu. Można je przechowywać ostudzone, a przed podaniem — podgrzać.
R1ZOTTO Z SZYNKĄ
I ZIELONYM GROSZKIEM
50 dag ryżu, 10 dag masła, 2 cebule, 6—8 łyżek białego wytrawnego wina, 1 I rosołu
lub smaku z mięsa, szczypta szafranu, 1—2 czerwone papryki, 30 dag zielonego groszku, 20 dag szynki, 10 dag tartego sera, sól, pieprz.
Na połowie masła przesmażyć posiakaną cebulę do momentu zarumienienia. Dodać ryż, stale mieszając, a gdy stanie się on przezroczysty, wlać wino i gotować aż prawie cały płyn wyparuje. Dodać połowę rosołu czy smaku, szafran, paprykę pokrajaną w paski i gotować bez przykrycia—rosół wyparuje, wtedy dodać go jeszcze i gotować, aż ryż będzie całkiem miękki. Stale należy mieszać. Dodać pokrajaną w kostkę szynkę i gotowany groszek, resztę masła, doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać z tartym serem.
RIZOTTO PO MEDIOLANSKU
50 dag ryżu, 8 dag masła, 1 duża cebula, 5 dag szpiku wołowego (lub więcej masła), 1 szklanka białego wina, 1 I rosołu z drobiu, szczypta szafranu, ser tarty, sól.
Przesmażyć na maśle cebulę na złoty kolor. Dodać szpik (lub zwiększyć ilość masła) i ryż. Wymieszać dokładnie, aby ryż przeszedł tłuszczem. Dodać wino i gotować, aż ryż wchłonie płyn. Dodać rosołu lub smaku i gotować. Gdy ryż będzie miękki doprawić szafranem, masłem i posypać tartym serem.
JARZYNY
BAKŁAŻANY PO KATAŃSKU
4 bakłażany, 3 pomidory, 2 ząbki czosnku, 1 łyżka bułki tartej, 3 łyżki zielonej pietruszki, olej do smażenia, sól, pieprz.
Pokrajać bakłażany wzdłuż na plastry, posolić i zostawić na 1/2 godziny. Odsączyć i wysuszyć. Przesmażyć na oleju, aby się zrumieniły, odsączyć z oleju, ułożyć w naczyniu do zapiekania, przestudzić. Na wierzchu ułożyć pomidory przekrajane na pół (bez pestek), posypać utartym czosnkiem i bułeczką tartą zmieszaną z zieloną pietruszką.
Wstawić do pieca na 30 min. Przed podaniem posypać zieloną pietruszką.
BAKŁAŻANY
PO NEAPOLITAŃSKU
4 bakłażany, 40 dag sera tartego, 20 dag sosu pomidorowego, 10 dag mąki, olej, sól.
Obrać bakłażany, pokrajać wzdłuż, posolić i ułożyć na sitku na 1 godz., po czym posypać mąką i smażyć na oleju. Układać na papierze, aby obciekły. Do żaroodpornego naczynia wlać łyżkę oleju i układać kolejno: warstwę bakłażanów, warstwę sera tartego (mazurski, kortowski) i 2-3 łyżki sosu pomidorowego itd. Polać olejem i posypać po wierzchu tartym serem. Wstawić do pieca na 30 minut.
BAKŁAŻANY FASZEROWANE RYŻEM 4 duże bakłażany, garść świeżych ziół: pietruszka, szczypiorek, tymianek, 2 ząbki czosnku, 1 łyżka tartej bułki, 1 jajo, 10 dag ryżu, 10 dag boczku lub szynki, sól, pieprz.
Wydrążyć bakłażany i wstawić do średnio gorącego pieca aż zmiękną. Ugotować ryż i wymieszać z boczkiem lub szynką, drobno posiekanym i przesmażonym na oleju czosnkiem. Dodać wszystkie zioła, sól, pieprz i całe jajo. Przesmażyć również wydrążony miąższ, ale bez pestek i dodać do ugotowa-
nego ryżu. Tym farszem nadzieć bakłażany, posypać tartą bułką i wstawić do pieca na około 30 minut.
KAPUSTA Z KOPREM NA KWAŚNO
1 główka kapusty (1—1,5 kg) 6 plastrów bekonu, 2—3 łyżki octu winnego lub est-ragonowego, 11/2 łyżki kopru włoskiego lub kminku, sól, pieprz.
Kapustę poszatkować. W dużym garnku, takim aby się zmieściła kapusta, przesmażyć pokrajany bekon. Włożyć kapustę. Zalać wodą i dodać przyprawy. Gotować aż będzie miękka.
SZPINAK Z JAJAMI
1 1/2 kg szpinaku, 10 dag tartego sera, 5 dag masła, 6 jaj, gałka muszkatołowa, sól, pieprz.