- To doświadczony lotnik - wtrącił Beria...
Serwis znalezionych hasełOdnośniki
- Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
- Jeśli rodzice nie dadzą dziecku doświadczyć miłości, jeśli nie ujawnią swoim zachowaniem, że samo jego istnienie jest dla nich radością, dziecko odwróci od...
- mentarzami do konkretnych faktów manipulacji doświadczanych przez pewne instytucje alboteż opierają się na fachowej analizie funkcjonujących w Polsce mass...
- O ile nawet najbardziej humanitarne i demokratyczne narody nie mają zbyt wieluzahamowań, gdy chodzi o eksperymenty na zwierzętach, o tyle jednak doświadczenia...
- Han wiedział, że żaden inny hazardzista w całej galaktyce nie ma takiego doświadczenia w odczytywaniu wyrazu twarzy jak Lando Calrissian...
- Druga kategoria lekarzy to ci, którzy opowiadają o swoich pacjentach mających tego rodzaju doświadczenia...
- Milicję po tym drugim doświadczeniu zaczęłam kochać rzetelnie, porządnie i trwale...
- Wiele osób po takich doświadczeniach blokuje się i przestaje cokolwiek robić...
- – W każdym razie żądamy widzenia z lordem Vetinari – wtrącił Boggis...
- - Nie w tym rzecz - wtrącił Corran, chowając się z powrotem za konsoletą, żeby wymienić zużyty zasobnik energii...
- porozumiewawczo skinął Halleyâowi, wmieszał się w tłum i niezauważony przez Lucy opuścił statek...
Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
- W czasie wojny latał na samolotach dostarczanych przez sojuszników, wie, co mówi.
- No właśnie - kontynuował Stalin. - Jeżeli, mimo tak dużej wagi, jaką przykładamy do produkcji lotniczej, ciągle powstają złe modele, to znaczy, że rozplenił się sabotaż. Wróg przeniknął i tam...
- W 1941 r. zebraliśmy dużo materiałów dowodowych w tej sprawie - przypomniał Beria.
Na początku 1941 r. Główna Rada Wojenna zajęła się problemem budowy nowych typów samolotów. Wtedy zabrał głos dowódca lotnictwa generał lejtnant Pawieł Rygaczow: “Awaryjność będzie większa, ponieważ zmuszacie nas do latania w latających trumnach” - powiedział.
Te słowa zaszokowały zebranych. Lotnictwo było uważane za oczko w głowie Stalina i uwaga dowódcy dotknęła go osobiście. “Nie powinniście tego mówić” powiedział po dłuższej chwili Stalin.
Wkrótce Rygaczowa uwięziono. Do więzienia, aczkolwiek nieco później, trafiła również jego żona - pilotka Maria Nesterenko. Potem nastąpiła seria aresztowań, których ofiarami padli konstruktorzy lotniczy, dyrektorzy zakładów, dowódcy lotnictwa. W celach znaleźli się: komisarz przemysłu zbrojeniowego Wannikow, dowódca wojsk obrony przeciwlotniczej generał Stern, dowódca lotnictwa Moskiewskiego Okręgu Wojskowego generał lejtnant Piotr Pumpur, były szef sztabu sił powietrznych generał lejtnant Fiodor Arżenuchin, konstruktor Jaków Taubin. Znamienne było to, że dużą część aresztowanych stanowili Żydzi. Wskazywałoby to, że Stalin wyciągał przyjazną dłoń w stronę Hitlera. Dokonywał czystki w lotnictwie i przemyśle zbrojeniowym - dwóch dziedzinach o podstawowym znaczeniu dla obronności państwa. Był to więc bardzo wyraźny sygnał dla Hitlera, że Związek Radziecki nie ma żadnych planów agresywnych i liczy na dalszą przyjacielską współpracę z Niemcami. Ponadto usuwając Żydów, dawał Hitlerowi kolejny dowód dobrej woli.
Wybuch wojny raczej niweczył te plany i powinien spowodować uwolnienie niesłusznie aresztowanych. Jednakże okazali się potrzebni do tego, aby obarczyć ich winą za klęskę radzieckiego lotnictwa, które już pierwszego dnia walk straciło 1200 samolotów. Na przełomie czerwca i lipca nastąpiła nowa fala aresztowań. Tym razem wybór padł na: szefa sztabu sił powietrznych - generała majora Wołodina, dowódcę lotnictwa Kierunku Południowo - Zachodniego - generała Ptuchina, dowódcę lotnictwa Frontu Dalekowschodniego - generała lejtnanta Konstantina Gusiewa i wielu innych. Ukoronowaniem akcji było osadzenie w areszcie byłego szefa Sztabu Generalnego, niefortunnego autora planów wojny z Finlandią, generała Kiryłła Miereckowa. Jego bowiem “wyznaczono” na wojskowego przywódcę spisku. Politycznym przywódcą miał być brat Łazara Kaganowicza członka Biura Politycznego i sekretarza Komitetu Centralnego - Michaił (wpływowy brat na wieść o aresztowaniu powiedział: “trzeba postępować zgodnie z prawem”).
Było oczywiste, że Beria zgodnie ze wskazówkami Stalina przygotowuje wielki proces przeciwko zdrajcom, ale wydarzenia na froncie ostatecznie zmusiły dyktatora do zrezygnowania z tego planu i wielu oskarżonych, jako wybitnych specjalistów, wypuszczono na wolność, jednakże równie wielu, po cichu, bez procesu, zamordowano.
Tę sytuację Beria przypomniał Stalinowi. Miał wszystkie dokumenty ze śledztwa prowadzonego w czerwcu i lipcu 1941 r., dowody, których nie mógł wówczas wykorzystać.
- To słuszna droga - powiedział Stalin, słuchając relacji Berii. - Złamiemy w ten sposób kark wrogom Związku Radzieckiego.
Pierwszą ofiarą został 14 grudnia 1945 r. zastępca dowódcy sił powietrznych, marszałek lotnictwa Siergiej Chudiakow. W ciągu kilku następnych miesięcy w więzieniu znalazło się całe dowództwo lotnictwa wojskowego, poczynając od marszałka lotnictwa Nowikowa.