Pacjent siada w wygodnym fotelu lub kładzie się na kanapce, prosimy go, aby zachowywał się biernie, nie usiłował pomóc w wprowadzaniu go w stan hipnozy, ani się...
Serwis znalezionych hasełOdnośniki
- Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
- Jeśli rodzice nie dadzą dziecku doświadczyć miłości, jeśli nie ujawnią swoim zachowaniem, że samo jego istnienie jest dla nich radością, dziecko odwróci od...
- i rozmaitych spółek, parę silnych branż, jak górnicy, jeszcze zachowu- je resztki dawnej potęgi, ale zdecydowana większość trzyma się teraz za...
- — ProÅ›ba o pomoc, która czekaÅ‚a tysiÄ…c lat, może poczekać jeszcze kilka godzin — albo dni — prychnęła Jonja...
- Starając się zachować spokój, David pobrał jej krew i dokładnie przebadał, zwracając szczególną uwagę na płuca i system nerwowy...
- IdÄ…c wzdÅ‚uż rzÄ™dów tych prowizorycznych łóżek, Harry naliczyÅ‚ osiemnastu pacjentów, z których wielu byÅ‚o niezbyt starannie opatrzoÂnych, a wszyscy...
- aby zaniechali usprawiedliwiania przed sobą różnych swych zachowań, przyjęli odpowiedzialność za własne czyny i przeżyli poczucie winy...
- czyni z jednoznacznie instytucję społeczną, która ma dbać o to, by uczniowie wynieśli z niej tęniezbędną wiedzę i zachowali ją na życie...
- Jak stosować zawarty układA naprzód, co się dotyczy tego wszystkiego, co wyżej wspomnianą umowę ma wprowadzić w zastosowanie; umowę zawierającą, jak...
- Autorzy tego badania wysunęli przypuszczenie, że leki te mogły uniemożliwić pacjentom poleganie na sobie i zakłócić przebiegający w naturalny sposób proces...
- ottawskich, wspomni, ile czasu i pieniędzy pochłonie prześwietlenie, i zapewni pacjenta, żewykonane właśnie badanie daje niemal stuprocentowo pewne...
Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
Następnie każe mu się bądź utkwić wzrok w jakimś punkcie czy w oczach
hipnotyzera, bądź zamknąć oczy i słuchać głosu hipno.
156.
tyżera.
Można również stosować monotonne bo-dżceakustyczne, cieplne, dotykowe itp.a) Ęiksacja wzroku-na przedmioc: e: pacjent koncentzuje wzrok na ostrzu ołówka, szklanej kulce, kry.
Ryć.
2.
Hipnotyczna fiksacja wzroku sztate, odblasku światła na pierścionku lub młotku służącym do badania neurologicznego, środku kręcącego się wentylatora, plamce na ścianie, małym błyszczącym punkcie lub specjalnym hipnoskopie-może nim być na przykład papier z narysowanymi kołami koncentrycznymi, w których wspólnym środku umieszczony jest kryształ odbijający światło znajdujące się za.
157.
pacjentem.
Przedmiot, na którym pacjent ma skoncentrować wzrok, powinien stać na stoliku (jeżeli pacjent siedzi) , może wisieć lub może być umieszczony na ścianie (jeżeli pacjent leży) : może go również t: zymaćw ręce hipnotyzer.
Pacjent może także trzymać przed miot w ręku: należy wówczas pozwolić, aby mu ręka opadła swobodnie, gdy tylko pacjent zamknie oczy.
Metoda Levy-Suhla, opracowana przez Stokvisapolega na fiksacji wzroku na dwubarwnym geometrycznym rysunku, co powoduje powstanie powidoków Metoda ta Strona 66
Psychoterapia kierunki metody badania.txt
stosowana jest dla wzmożenia działania sugestii.
b) Eiksacja wzroku na twarzy hipnotyzera: naj częściej na nasadzie nosa albo na źrenicy oka.
Od hipnotyzera wymaga się w takim wypadku, aby ró-wnieżwpatrywał się w określony punkt w twarzy pacjenta, najlepiej w jego oczy, żeby potrafił wytrzymać spojrzenie dłużej niż pacjent i starał się nie mrugać.
Metoda fiksacji wzroku na przedmiotach ma tę zaletę, że hipnotyzer nie męczy wzroku, a przy tym hipnoza może być przeprowadzana przez dłuższy czas, aż do zupełnego zmęczenia pacjenta.
Fiksacja oczy-oczy ma jednak znacznie silniejszy Å‚adunek sugestii.
Można również kazać pacjentowi wpatrywać się w palec hipnotyzera lub w dwa palce-wskazujący i środkowy, ustawione w kształcie litery V.
Hipnotyzer może stopniowo zbliżać palce do oczu pacjenta: jest to tzw.metoda, naciskających palców"opisana przez Horvaia (l 959) .
c) Bodźce słuchowe: stosuje się monotonne dźwięki na przykład szum wentylatora, przytłumione uderzenia metronomu, dźwięki nagrane na magnetofonie, szum deszczu, przytłumione odgłosy jakiegokolwiek aparatu-dyktafonu lub generatora.
d) Pasy: była to metoda hipnotyzowania powszechnie stosowana w okresie
przednaukowym.
Hipnotyl 58.
zer powoli przesuwa dłonie nad twarzą i piersią pacjenta (małe pasy)
albo nad całym ciałem (duże pasy) z góry w dół i dużym łukiem zawraca w kierunku głowy.
Przy delikatnym dotykaniu ciała mogłyby w procesie hipnotyzowania działać również bodźce czuciowe: na ogół jednak hipnotyzer stara się unikać dotknięć, ponieważ istnie je prawdopodobieństwo wywołania doznań i wyobrażeń o charakterze erotycznym.
Przy przesuwaniu rąk nad ciałem powoduje się możliwość usypiającego działania ciepła emanującego z palców hipnotyzera.
W zasadzie jednak działanie tej metody oparte jest na ładunku sugestii
połączonym z wyobrażeniem o magicznej, magnetycznej sile hipnotyzera.
e) Sugestia werbalna: hipnotyzowanemu powtarza się wielokrotnie monotonnym, ale jednocześnie silnym i zdecydowanym głosem objawy, które powinny u niego wystąpić.
A więc mówi się o stopniowym zasypianiu, zwiększającej się relaksacji, uczuciu ciężkości po wiek i całego ciała, senuności, zmęczeniu itp.
Pacjent ma zamknięte oczy i wsłuchuje się w słowa hipnotyzera.
Najczęściej stosuje się kombinację wzrokowej fiksacji z sugestią słowną (technika werbalna-fiksacyjna) .
Dla przykładu podajemy treść i formę sugestii słowne j: .
Proszę się wygodnie ułożyć, rozluźnić wszystkie mięśnie i patrzeć w skupieniu w jedno moje oko.
Proszę zachowywać się biernie i czekać na to, co się stanie.
Zacznie pan stopniowo odczuwać zmęczenie, senność, powieki będą coraz cięższe, będzie pan czuł coraz większe zmęczenie i senność.
Moja twarz bęCzie się rozmazywać i znikać, będzie mnie pan widział gdzieś w oddali, chwilami znów wyraźnie, ale coraz bardziej będzie wszystko znikać za mgłą.
Powieki będą coraz cięższe, będą piec i łzawić, będą coraz cięższe i cięższe, będą opadać, będą się chciały zamknąć.
Uczucie ciężaru w całym ciele zwiększa się.
Ręce i nogi są ciężkie, prawie bezwładne, będzie pan tak zmęczoo: , tak po ciężkiej fizycznej pracy, jat, po wielsim wysiłku.
159.
Przyjemme pan odpoczÄ…wa.
Senność jest coraz większa i większa, powieki są ciężkie, chcą się zamknąć, zamykają się.
Senność, zmęczenie, ociężałość.
.Chce się panu spać.
Jest pan bierny, spokojny, rozlużnionr, senny.
Powieki stają się coraz baraziejciężkie.
Pogrąża się pan w stanie przyjemnego spokoju senności, snu, przy tu pozos (ale pan stale ze mną w kontakcie, wpływ moich słów na pana i na pana układ nerwowy będzie stale wzrastać.
Powieki są ciężkie, zamykają się, zamykają się.
Będę liczyć do W i przy tym odliczaniu wszystkie objawy niezwykle się spotęgują, Strona 67
Psychoterapia kierunki metody badania.txt
powieki siÄ™ zamknÄ….
Jeden dwa-powieki są coraz cięższe, trzy, cztery-zamykają się, opadają w dół, pięć, sześć-zupełnie opadają, siedem, osiem są zamknięte, dziewięć, aziesięć-już pan śpi, głęboko śpi cen będzie coraz głębszy...
"Tempo podawania, sugestii przystosowaje się do objawów występujących u pacjenta.
Jeżeli objawy są słabe, powtarza się ich opisywanie w zmienionej formie nawet kilka razy.
Każde częściowe powodzenie zostaje podkreślone i nawiązuje się do niego dalsze sugestie.
Gdy tylko osiągnie się stan, w którym pacjent zamknie oczy, nożna stosować następne sugestie.
Zwykle zaczyna się od sugestii automatycznego podnoszenia ręki, kontynuuje sugestię podciągania ręki do ramienia i, stosownie do tego, próbuje niemożność otworzenia oczu, zdolność przeciwstawiania się sugestiom (nakaz-, rękę w dół-niech pan próbuje Ją opuścić') itd.
Aktywny trening hipnotyczny Kretschmera (l 96 O) , który rozwinął obecnie Langen (1961) polega na ćwiczeniu odprężenia mięśni i fiksacji, wzroku, przy czym rola czynmików sugestywnych jest tu ograniczona.