Oprócz posiedzeń psycholitycznych zaleca się...
Serwis znalezionych hasełOdnośniki
- Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
- Wyniki te przeczą dosyć silnie zakorzenionemu w psychologii przekonaniu, że albo stosujemy racjonalne, czyli zaradcze sposoby przezwyciężania...
- dniæ jeszcze czynnik psychologiczny — a w szczególnoœci sprawê po-Tadeusz Kowalak, Ewa Leœ^k--' ze sje Jest ubogim, wynikaj¹cego g³ównie z porównywania...
- Przed trzema laty, w wieku trzydziestu trzech lat, zanim zupeÅ‚nie wypaÂliÅ‚em siÄ™ jako psycholog, uciekÅ‚em na wczeÅ›niejszÄ… emeryturÄ™...
- decznoœci czy sympatii, psychoterapeut¹ mo¿e potraktowaæ je jako ekspresnowego, bardziej niezale¿nego i dojrza³ego stosunku pacjenta do niego, a...
- Dane dotycz¹ce ogólnej oceny rozwoju psychofizycznego badanych w dzieciñstwie zamieszczono w tabeli 4...
- • zaufanie,PRZYSZ£E KIERUNKI ROZWOJU PSYCHOPATOLOGII739• otwarcie,• nazywanie problemów po imieniu...
- było dosyć, bo oprócz dwojga głównie zainteresowanych trzeba było jeszcze mieć wzgląd na zdanie rodziców i na to, co świat powie...
- Oprócz takiej tarczy o kształcie migdała, istniały również inne...
- Zalecał referendarz jak największe umiarkowanie i cierpliwość, a gdy ochmistrzyni uskar- żać się zaczęła na niedostatek, zaręczył, że prymas111,...
- stów oraz tych, którzy wyjechali jednak do Afryki) na posiedzeniu w Vichy10 VII 1940 r...
Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
przeprowadzenie z pacjentem przynajmniej jednej indywidualne j rozmowy
tygodniowo.
Podczas posiedzeń psycholitycznych pacjent stopniowo przywołuje z pamięci i przeżywa wydarzenia ze swojego życia.
Leuner nazywa je transfenomenalnymisystemami dynamicznymi (1-dgst) , które w normialnychwarunkach istnieją poza sferą świadomości, wąpływająjednak na reakcje człowieka.
Kiedy taki system zbliża się do świadomości podczas posiedzenia
psycholi-tycznego, pacjent spostrzega swoje otoczenie jako tran sformowane w kategomach tego systemu (np.jeżeli zbliża się do wydarzeń z okresu dzieciństwa, kiedy to źle się z nim obchodzono, spostrzega terapeutę jako kata, zaś
pomieszczenie, w którym się znajduje, jako katownię) .
S.
Grot wprowadza pojęcie, doświadczenia koncentrycznego".
Tran-fenomenalny system dynamiczny Leunera jest tylko istotą przeżycia, ale wokół niego skupia się koncentrycznie szereg późniejszych OTZCŻyĆ.
Kiedy przeżycie pod wpływem LSD nawiązuje do tego doświadczenia, nasila się psychotyczny charakter reakcji pacjenta.
Pacjent koncentrycznie, odtwarza doświadczenie: najpierw przeżywa jego przejawy i konsekwencje z okresu bliższego, stopniowo przywołuje wydarzenia odległe, wcześniejsze, a kiedy wreszcie odtworzymy sarną istotę przeżyć, system znika i na dalszych posiedzeniach już się nie pojawia.
Dotychczasowe czechosłowackie doświadczenia z psychoterapeutycznym stosowaniem halucynogenów związane są przeważnie z kierunkiem psycholitycznym.
Hausner i Doleżał (1963 c, b) , a niezależnie od nich Grot i Dytrych (1965) uważają halucynogeny za bardzo skuteczne środki wspierające psychoterapię.
Zdecydowanie pogłębiają one i przyspieszają proces psychoterapeutyczny.
Osłabiają mechanizmy obronne.
235.
lÄ…d.
y ( (.
obniżają opór przeciwko ujawnieniu wypartych do podświadomości przeżyć, pogłębiają oddziaływanie terapeutyczne przy w ąelni zachowanej świadomości pacjenta i pomagają mu w akceptowamu sytuacji konfliktowych.
Psychoterapia z zastosowaniem LSD oznacza zasadniczą oszczędność czasu, rokuje większe sukcesy niż psychoterapia konwencjonalna i amożliwia łagodzenie objawów nerwicy, a także wywieranie wpływu na pacjentów opornych wobec terapii.
Sukcesem kończy się 50-80%przypadków terapii, czas trwania systematycznego procesu leczenia skraca się do jednej trzeClCj.
Według Hausnera i Doleżała (1963 c) , przy psychozie anastępuje usunięcie oporu i regresja wieku sięgająca nawet do pierwszych lat życia, intensyfikacja związku terapeutycznego, odreagowanie emocjonalne połączone z wglądem, ponowne
przeżywanie zapomnianych wydarzeń traumatycznych pojawia się w postaci omamni wizji, następuje symbolizacja, eksterioryzacja i obiektywizacja własnych konfliktów.
Strona 102
Psychoterapia kierunki metody badania.txt
Oddziałuje tu niezwykłość przeżyć, świadomość nadzwyczajnej aptek', euforyzac ja i prawdopo-dobnie także chemiczny wstrząs spowodowany ingerencją czynników chemicznych w procesy układu wegetatywnego.
Stan toksycznej derealizacjii depersonalizacji umożliwia pacjentowi łatwiejsze niż w stanie normalnym akceptowanie zależności psychodynaimicznych.
Pacjent jest zielny do spostrzegania i akceptowania siebie takim, jakim jest.
Porzuca swoje zwykłe i wyuczone role, staje się podatniejszy na zmianę swego systemu wartości.
Przyczyniają się do tego również pojawiające się nieoczekiwanie wrażenia i ich niezwykłość.
W przeciwieństwie do Leunera, Hausner zaleca, aby terapeuta był stale obecny podczas intoksykacji.
Związek terapeutyczny oparty na zależności jest bo 236.
wicia wtedy znacznie silniejszy.
Możliwe jest modelowanie konfliktowych sytuacji, pacjent może być poddansw korzystniejszych warunkach reekspozycji pierwotnych przeżyć traumatycznych.
Powstają wówczas warunki do przeżycia doświadczeń korektywnych.
Kiedy problemy są już, przepracowane", pacjent może ąrzejść do doświadczeń integracyjnych, akceptując sam siebie takim, jakim jest, i dojść w ten sposób do redakcji swoich konfliktów wewnętrznych.
Wówczas zrodzi się 11 niego poczucie harmonii z otoczerien, wzrośnie jego twórczość, odczuje odprężenie, uzyska wgląd, zacznie być świadomy swego miejsca w świecie i poczucia ładu w swoim życiu.
Pro-bowano także stosować intoksykację grupową.
Jednakże posiedzenie grupowe przebiega przeważnie w nastroju euforycznym, ma charakter raczej zabawy tow arzyskiej, a pacjenci są muniej podatni na
terapeutyczne oddziaĘwanie zespołu.
Doleżał i Hausner, uważają za najskuteczniejszą intoksykację indywidualną, łączoną z psychoterapią grupową bez intoksykacji, zwłaszcza z pobytem w zespole terapeutycznym.
Hausner i Grot interpretują objawy wegetatywne towarzyszące intoksykacji jako przejawy oporu, sprzeciwu: sądzą, że są one uwarunkowane psychodynamicznie, a nie farmakologicznie.
Przypadki opracowane przez Grafa i Hausnera ujawniajÄ… w psycholitycznych posiedzeniach wiele produkcji symbolicznej w znaczeniu freudowskim i jungowskim.
Psychoterapia psychodeliczna.
Przy tej technice stosuje się zwykle jednorazowo dużą dawkę LSD (od 400 do 1500
gamm) , która ma wywołać mistyczne, transcendentalne wrażenia, poczucie kosmicznej przynależności, spowodować niezwykłe i intensywne przeżycie.
Zwolennikami tej techniki sÄ… przede wszystkim badacze 237.
kanadyjscy i amerykańscy.
Przeżycie w czasie intoksykacji jest tak intensywne i wstrząsające, że głęboko ingeruje w strukturę osobowości, powoduje zmianę systemu wartości pacjenta, doprowadza do nagłego olśnienia czy spojrzenia ponad osobistą problematykę, a także do oceny własnego życia i otaczającego świata z innej perspektywg.
Przeżycie to nazywa się przeżyciem psychodelicznym.
Jest to niewyrażalne, ekstatyczne przeżycie dobra, piękna i bezpośredniego pojmowania: polega na szczególnego rodzaju "wtargnięciu"w życie, porównywanym z ekstazą religijną.
Wielokrotnie opisywano sukcesy osiągane w grupach diagnostycznych, uważanych zwykle za nie poddające się wpływom terapeutycznym, jak alkoholicy, narkomani, zboczeńcyseksualni, psychopaci i przestępcy.
Pacjentów zwykle przygotowuje się systematycznie do tych eksperymentów, pobudzając do specjalnych przeżyć za pomocą kwiatów, muzyki, niezwykłego otoczenia, a niektórzy badacze (Mel-car) zalecają udział profesjonalnej grupy terapeutycznej, składającej się z 4 osób, dwóch mężczyzn i dwó-eh kobiet.
Każda z tych osób wnosi do sytuacji terapeutycznej swój specyficzny temperament, a pacjent może widzieć w nich odzwierciedlenie różnych składników swojej osobowości.