* Kościół katolicki z 1640 r...
Serwis znalezionych hasełOdnośniki
- Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
- że jest tam taki, prawda? To wcale nie jest żaden z tych kościołów, nie są to nawet wspólne ruchy ludzi, to jest bardzo ważne, drodzy bracia, bardzo ważne...
- Anielskie hufce Giotta z małego, błękitnego sklepienia kościółka w Padwie, a obok nich Hamlet kroczący z uwieńczoną Ofelią, piękne symbole wszelkiego smutku...
- "papieże nie tylko byli mordercami na wielką skalę, lecz ponadto uczynili mord podstawąprawną Kościoła chrześcijańskiego oraz warunkiem zbawienia"...
- a oficjalnym Kościołem, reprezentującym Papiestwo, zaczęły zarysowywać się rozbieżności, które zczasem przekształciły się nawet w otwartą wrogość...
- Raz lub dwa razy w miesiącu, nie zawsze razem, chodzili na mszę do małego kościółka...
- którym pospieszono kiedyś Kościołowi na pomoc, bliskie jest odniesienia późnego zwycięstwa...
- (wiadoma komu zabieranym) i potem oddał to zloto na zbudowanie kościoła we wsi...
- – Wszyscy są niczym grupa bezużytecznych wyznawców Kościoła Zjednoczenia...
- nie powrotu do Kościoła po podpisaniu stosownych dokumentów...
- Kto wie, jak działa na proste katolickie umysły eksponowana w mediach świetność beatyfikacji i kanonizacji, jak bardzo wyraża się w kanonizacjach określona...
Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
, później przebudowany, zatracił cechy barokowe. Fasada główna z trójkątnym szczytem jest pozbawiona dekoracji. Prezbiterium zamknięte pięciobocz-nie. Ściany oszkarpowane. Po II wojnie światowej wewnątrz zainstalowano magazyn. W 1991 r. kościół został zwrócony wiernym jako ruina bez dachu, obecnie jest odrestaurowany.
Cmentarz katolicki (w zachodniej części miasteczka, po prawej stronie drogi do uzdrowiska) jest czynny i nieźle utrzymany. Najstarszym nagrobkiem jest „krzyż podolski" na grobie Styciakowej (zm. 1832). Zwraca uwagę kamienna stela z wierszowaną inskrypcją zwieńczona wielką figurą Niepokalanej na grobie Toni Różyckiej i Eugenii Kucharskiej (zm. 1881), a także pomnik Aleksandra Krusensterna, ojca właściciela uzdrowiska (zm. 1895).
Synagoga (ok. 1900 r.) to wolno stojący budynek w zachodniej części rynku, murowany, otynkowany, pokryty dwuspadowym dachem. Przy ścianie północnej zewnętrzne schody prowadzące do drewnianego ganku na pierwszym piętrze. Od wschodu przybudówka, prawdopodobnie dawny przedsionek synagogi. W elewacjach północnej i południowej frontony.
163
Niesłuchów
W czasach komunistycznych budynek przeznaczono na remizę. W głównej sali znajduje się garaż wozów strażackich, dla których w południowej elewacji przebito dużą bramę.
Niesłuchów (??????i?)
rej. Kamionka Strumiłowa
Zespół pałacowy Dzieduszyckich z I poł. XIX w., przebudowany w 1891 r. Pałac dwukondygnacyjny, nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Od frontu ryzalit z dwukolumnowym portykiem zwieńczonym trójkątnym frontonem. Ściany ryzalitu rustykowane. Z prawej strony do ryzalitu przylega sześciokolumnowa galeria łącząca pałac z dawną kaplicą dworską, budowlą na planie kwadratu zwieńczoną kopułą. Obecnie w pałacu mieści się szkoła rolnicza, wnętrza zostały przebudowane. W otaczającym pałac parku stoi dwukondygnacyjny pawilon, z dwoma bocznymi ryzalitami. Cały zespół wraz z parkiem jest starannie utrzymany.
Niżankowice (??????????i)
rej. Stary Sambor
Pierwotnie zwane Krasnopolem, Niżankowice otrzymały w 1408 r. od Władysława Jagiełły miejskie prawo magdeburskie wraz z przywilejem na połów ryb, wyrób piwa i miodu oraz wyszynk win. Mieszkańcy obowiązani byli „dostarczać na wojnę wóz czterokonny lub wołami zaprzężony". Parafię rzymskokatolicką uposażył prawdopodobnie król Kazimierz Jagiellończyk około 1450 r. W XVI-XVII w. miasto znane było ze znakomitych płócien. Statut cechu płócienników z 1623 r. tak precyzował obowiązki ucznia: „Uczeń u mistrza rzemiosła wyćwiczywszy dwie koszule zgrzebne a trzecią konopną i groszy 24 mistrzom kontenty oddać będzie. Po wyzwoleniu cztery niedziele u tegoż mistrza ma przerobić a potem zaraz do ludzi wędrować, dla powzięcia obyczajów cnotliwych; jeżeliby nie wędrował rocznie, tedy mistrzom achtel piwa wędrówki ma dać...". Uchwała sejmu koronnego z 1647 r. naznaczyła w Niżankowicach skład win węgierskich.
Według lustracji z 1765 r. był tu „ratusz 1759 r. zbudowany na środku rynku — z podsieniami w koło na słupach dla przedawających". W 1880 r. miasto zniszczył wielki pożar. Po II wojnie światowej Niżankowice znalazły się tuż za nową granicą.
164
Nowe Miasto
** Kościół katolicki p.w. Świętej Trójcy został zbudowany w latach 1448-1451, a przebudowany w I poł. XVIII i na początku XX w. Po 1945 r. zamieniony w magazyn, w 1989 r. zwrócony wiernym i wyremontowany. Budowla jednonawowa z węższym prezbiterium, do którego przylegają zakrystia i piętrowe pomieszczenie pomocnicze. Przy nawie kwadratowa kruchta. We wnętrzu sklepienie kolebkowe z lunetami. Zachowały się fragmenty fresków (ponad łukiem tęczy) oraz trzy ołtarze. Na uwagę zasługuje tablica pamiątkowa konsekracji z 1730 r. Obok kościoła neorenesansowa dzwonnica z początku XX w. ze starymi dzwonami.
W zewnętrznej ścianie kościoła wmurowane były dwie kamienne rzeźby. Jedna przedstawiała brodatą głowę w koronie (być może popiersie Kazimierza Jagiellończyka), druga — głowę rycerza w hełmie, ozdobionym dokoła piórami w kształcie rozwiniętego wachlarza. Rzeźby te restaurowano ok. 1874 r., a ich odlewy gipsowe umieszczono w Muzeum Ossolińskich we Lwowie (oryginały po II wojnie światowej zniknęły z kościoła).
Ratusz z XIX w, parterowy, nakryty czterospadowym dachem, z wieżyczką zakończoną blaszanym jeleniem. Ściany zewnętrzne opilastrowane. Okna w obramieniach prostokątnych z kluczami.