II)
Serwis znalezionych hasełOdnośniki
- Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
- komputery zaczĂŞÂły porozumiewaĂŚ siĂŞ w jĂŞzyku maszyn...
- Co Polacy musieli przeżywać w zaborze rosyjskim - dobrze ilustruje list Zygmunta Krasińkiego do Delfiny Potockiej, pisany w styczniu 1848 r...
- Król Azis milczał bardzo długo, tylko drgania nagłe biegły przez jego twarz na znak, że bije serce królewskie i że się lęka...
- 7
- odnoszą sukcesy i porażki, wychodzą z tego zwycięsko...
- Abraham H...
- 450 object...
- trwoga na próżno do sejmujących nie przemawiała w wewnętrznych wstrząśnieniach...
- - Już pomyślałyśmy o tym...
- 9 W książce tej termin ‼hitlerowski holokaust" odnosi się do wydarzeń historycznych, natomiast termin ‼holokaust" oznacza jego ideologiczne...
Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
W ruchach dowolnych czynnoœci odruchowe s¹ modyfikowane w oparciu o pamiêæ i doœwiadczenie (zwi¹zki czasowe - odruchy warunkowe)
zwi¹zków bia³kowych oraz w przekazywaniu informacji genetycznych. Ka¿da zmiana kolejnoœci i œcis³oœci zapisu na przyk³ad wskutek mutacji genów zniekszta³ca informacjê genetyczn¹ i prowadzi w nastêpstwie do ró¿nego rodzaju wad rozwojowych lub wrodzonych zaburzeñ metabolizmu i póŸniejszych objawów chorobowych.
Bli¿sze poznanie mechanizmu dziedziczenia cech fizycznych sk³oni³o wielu badaczy do szukania pod³o¿a dziedzicznego dla zdolnoœci umys³owych. Okaza³o siê, ¿e górna granica uzdolnieñ umys³owych cz³owieka jest wyznaczana czynnikami genetycznymi, ale poziom i zakres osi¹gany przez niego w ¿yciu zale¿y od wp³ywów œrodowiska, od wychowania i nabytego doœwiadczenia.
Osoby zawieraj¹ce ma³¿eñstwo bardzo rzadko kieruj¹ siê przes³ankami genetycznymi, tote¿ w kszta³towaniu rozwoju umys³owego dziecka nale¿y po³o¿yæ g³ówny nacisk na oddzia³ywanie wychowawcze, tym bardziej ¿e u wiêkszoœci dzieci uzdolnienia umys³owe s¹ w dostatecznym stopniu zabezpieczone potencjalnie przeæ naturê.
Funkcja uk³adu nerwowego
Cechy psychofizyczne przekazane dziecku praez rodziców ujawniaj¹ siê w miarê rozwoju i dojrzewania ca³ego organizmu, a zw³aszcza uk³adu nerwowego. Prawid³owy rozwój dziecka mo¿e byæ zak³ócony przez choroby i urazy zarówno w okresie p³odnym (okres ci¹¿y matki), jak i w czasie porodu lub w pierwszych miesi¹cach po urodzeniu.
Zak³ócenia w uk³adzie nerwowym s¹ zwi¹zane ze zmianami strukturalnymi lub czynnoœciowymi w komórkach nerwowych, zwanych neuronami, skupionych w specjalne oœrodki wzglêdnie w ich wypustkach (neurytach i dendrytach) tworz¹cych drogi nerwowe i wzajemne po³¹czenia miêdzyneuro-nalne, zwane synapsami (rys. 1).
Do Badañ uk³adu nerwowego nale¿y zbieranie wszelkich informacji o bodŸcach dzia³aj¹cych na cz³owieka w otaczaj¹cym œwiecie l o procesach tocz¹cych siê wewn¹trz jego organizmu za poœrednictwem narz¹dów odbiorczych, tak zwanych receptorów, a nastêpnie selekcjonowanie, analizowanie i przetwarzanie zebranych informacji celem zaprogramowania odpowiedniej reakcji ustroju.
Do zadañ oœrodków nerwowych nale¿y równie¿ regulowanie, koordynowanie i scalanie czynnoœci innych uk³adów i narz¹dów oraz wnoszenie poprawek do b³êdnie realizowanych programów zachowania i postêpowania poprzez sprzê¿enia zwrotne (rys. 2).
Przewodzenie impulsu nerwowego od neuronu do neuronu odbywa siê w³óknami nerwowymi poprzez synapsy, w których nastêpuje przemiana ener-
23
Rys. 2. Schemat "Ko³a odruchowego" (czêœciowo wg BereteIna i wg Czchai-dze), Mechanizm zadaj¹cy okreœla rodzaj ruchu. Uechanizs programuj¹cy ustala kolejnoœæ dzia³ania odpowiednich grup miêœniowych. Sprzê¿enie proste przekazuje "wzorzec ruchowy" z oœrodków centrelaysh 3p narz¹dów wykonawczych (efektorów). Sprzê¿enie zwrotne informuje oœrodki o pracy efektorów przez proprioreceptory (sprzê¿. zwr. wewn.', i o przedmiocie dzia³ania przez eksteroraceptory (sprzê¿. zwr. zewu.). Mechanizm porównuj¹cy okreœla odchylenia od ustalonego programu dzia³ania ("wzorca ruchowego") i wnosi poprawki. Serwomechanizm przekszta³ca pobudzenia w energiê ruchu
gii elektrycznej neuronu nadawczego w swoist¹ energiê chemiczn¹ i ponownie z.energii chemicznej w energiê elektryczn¹ neuronu odbiorczego. W procesie tych przemian rolê neuromediatorow synaptycznych spe³niaj¹ specjalne substancje chemiczne o dzia³aniu toruj¹cym, opóŸniaj¹cym lub hamuj¹cym przep³yw pobudzenia z jednego neuronu do drugiego. Zakres i jakoœæ przekazywanych informacji decyduj* o obrazie œwiata, który nas otaoza, o jego odbiciu w naszym oœrodkowym uk³adzie nerwowym i jest tworzywem wra¿eñ oraz wyobra¿eñ, jest Ÿród³em stanów emocjonalnych, procesów poznawczych, twórczoœci artystycznej i zachowania siê, jest równie¿ punktem wyjœcia dla oddzia³ywañ wychowawczych i dydaktycznych.
24
Metody stosowane w wychowaniu i nauczaniu opieraj¹ siê g³ownia na czynnoœci recepcyjnej narz¹du wzroku, s³uchu i dotyku, a skutecznoœæ ich zale¿na od sprawnoœci strukturalnej i funkcjonalnej uk³adu informacyjnego oraz wykonawczego ujawnia siê w dzia³alnoœci ruchowej dziecka, we wszelkich zajêciach w donn i w szkole, jak czynnoœci ¿ycia codziennego, czytanie, pisanie, zabawy (rys. 3).
Oœrodek wzorców rzeczy widzianych
Nazwa przedmiotu czytana (stowc napisane-_
wzrokowy rzeczy ogl¹danych
s³ówczyt pisanych
8œrodek iowy artyku³owanej
Przednot widziany Iwygkjd przedmiotu)
Oœrodek mowy ekspresyjny (ruchowy)
Przedmiot s³yszany (dŸwie> przedmiotu)
Oœrodek ruchowy pisania
Oœrodek mowy percepcyjny
Oœrodek s³uchowy , s³yszanych dŸwiêków rzeczy i ich nazw wypowiadanych
\J
Nazwo prztdmotu wypowiadana btowo wypowiadane -"dzwontk")
Oœrodek wzorców rzeczy s³yszanych
Hys. 3. Sehwwtt »«ezeaia «le" mowy, osy tania l pisania
Narz¹d wzroku
Barz¹d wzroku ³¹czy w sobie uk³ad optyczny i nerwowy. TJk³ad optyczny spe³nia funkcjê swoistej "kamery fotograficznej" z soczewk¹ ogniskuj¹c¹ fale œwietlne, przes³on¹ reguluj¹c¹ szerokoœæ otworu i czas ekspozycji. Struktura nerwowa oka obejmuje siatkówkê wyœcielaj¹c¹ tyln¹ czêœæ ga³ki ocznej i zawieraj¹c¹ œwiat³oczu³e barwniki, zwi¹zki witaminowe i enzymatyczne, które ulegaj¹c przemianom chemicznym pod wp³ywem œwiat³a pobudzaj¹ narz¹dy odbiorcze (receptory), w postaci czopków i prêcików, znajduj¹ce siê w siatkówce i zapewniaj¹ce barwna widzenie.
Upoœledzenie widzenia barwnego jest spowodowane niedorozwojem czopków lub niedoborem barwnika, œlepota na barwy jest dziedziczna l wynika z braku genu warunkuj¹cego wykszta³cenie siê odpowiednich czopków. Najczêœciej spotyka siê upoœledzenie odró¿niania barwy czerwonej i
25
zielonej (daltonista), co bardzo utrudnia poruszanie siê na drogach przy regulacji œwietlnej ruchu komunikacyjnego.