6
Serwis znalezionych hasełOdnośniki
- Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
- – Obiecałam, że poznają prawdę, Travis...
- ‼Nie podniecaj się niezdrowo...
- gennych interakcji społecznych jednostki...
- • Podczas połączenia naciśnij ...
- - Oczywiście - przyznał Iwan po dłuższym zastanowieniu...
- Podszedł do krawędzi urwiska i zerknął w dół...
- - Cofnąć się - rozkazał...
- Natomiast J...
- 36—machorka, spiczki-machorka", a z powrotem pomału: „skóra-manufaktura, skóra-manufaktura"...
- Alexander Ghent siedzia? oparty o ?cian?...
Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
Proœ o przeliterowanie. Jeœli masz jakieœ w¹tpliwoœci co do wymowy, poproœ grzecznie lub z humorem o przeliterowanie nazwiska swego rozmówcy, czym znowu potwierdzisz swoje nim zainteresowanie i powtórzysz je w bardzo naturalny sposób.
7. Twoje nowe hobby - pochodzenie nazwisk. ¯ywo i z przekonaniem wyjaœnij, ¿e od jakiegoœ czasu interesujesz siê pochodzeniem nazwisk i ich histori¹, i zapytaj rozmówcê, czy znane mu s¹ jakieœ szczegó³y dotycz¹ce jego nazwiska (warto mieæ w zanadrzu historiê w³asnego nazwiska przy okazji!). To zadziwiaj¹ce, ale co najmniej 50% ludzi nie tylko zna, przynajmniej w czêœci, historiê swego rodu, ale z entuzjazmem wdaje siê w rozmowê na ten temat! Czym znowu potwierdzasz, ¿e interesujesz siê rozmówc¹ i po raz kolejny powtórzysz jego nazwisko.
8. Wymiana wizytówek. Japoñczycy wypracowali ca³y ceremonia³ wymiany wizytówek, dostrzegaj¹c w tym skuteczne narzêdzie wspomagaj¹ce pamiêæ. Jeœli naprawdê chcesz zacz¹æ zapamiêtywaæ nazwiska, spraw sobie naprawdê ³adne wizytówki. W wiêkszoœci wypadków sam zaczniesz otrzymywaæ wizytówki lub ludzie zaczn¹ zapisywaæ ci swoje najwa¿niejsze dane.
9. Powtarzaj nazwisko w rozmowie. Doceniaj¹c rolê zainteresowania rozmówc¹ i kolejnych powtórzeñ nowego nazwiska, i trzymaj¹c siê zasad grzecznoœci i dobrego tonu, staraj siê mo¿liwie czêsto powtarzaæ nowe nazwisko w rozmowie, dziêki czemu wprowadzasz je coraz g³êbiej do pamiêci d³ugotrwa³ej dostêpnej. U³atwia to równie¿ sam¹ rozmowê, polepsza jej nastrój. Ludzie reaguj¹ przyjaŸniej na s³owa: "jak w³aœnie pan Janusz (pan Brzêczyszczykiewicz) by³ ³askaw powiedzieæ..." ni¿ na suche "jak mój przedmówca stwierdzi³...".
10. Powtórka w myœlach. Wykorzystuj nawet ma³e przerwy w rozmowie, aby przyjrzeæ siê uwa¿nie i z zainteresowaniem wszystkim, z którymi lub o których rozmawia³eœ i powtórz w myœlach nowe nazwiska. Ten zwyczaj szybko stanie siê twoj¹ drug¹ natur¹.
11. Powtórka w d³u¿szych przerwach. Jeœli na przyjêciu idziesz po drinka dla siebie lub dla kogoœ z goœci, lub z innych powodów przez d³u¿sz¹ chwilê pozostajesz sam w t³umie, wykorzystaj tê przerwê i przypomnij sobie ludzi, których tu spotka³eœ, ich nazwiska, jak siê je wymawia i literuje, sk¹d siê wziê³y i wszystkie ciekawostki, jakie zrodzi³y siê w czasie rozmowy. W ten sposób zwi¹¿esz z ka¿dym nazwiskiem szereg skojarzeñ i obrazów, umieœcisz je na koñcu wielu ³añcuchów o znanych ogniwach, zwiêkszaj¹c prawdopodobieñstwo przysz³ego przypomnienia (porównaj i wykorzystaj tu treœæ rozdzia³u 24.).
12. ¯egnanie po nazwisku. Wychodz¹cych nowych znajomych ¿egnaj po nazwisku. W ten sposób dokonujesz powtórki pod koniec "jednostki lekcyjnej" i zapamiêtujesz wed³ug optymalnej krzywej trwa³oœci pamiêci, opisanej w rozdziale 11.
13. Dalsza powtórka.
a) myœlowa. Po wyjœciu z przyjêcia przebiegnij szybko w myœlach wszystkie nazwiska i twarze osób dopiero co poznanych,
b) z wykorzystaniem fotografii. Tam, gdzie to mo¿liwe (np. w³aœnie na przyjêciach) staraj siê zdobyæ zdjêcia, formalne i/lub niepozowane, pokazuj¹ce ludzi, których pozna³eœ,
c) z wykorzystaniem dziennika nazwisk i twarzy. Je¿eli rzeczywiœcie chcesz zostaæ mistrzem w zapamiêtywaniu ludzi, za³ó¿ specjalny dziennik, w którym przy pomocy Map Myœli (patrz rozdzia³ 22) opisuj twarze napotkanych ludzi, ich nazwiska i wszelkie inne stosowne informacje. Obrazuj wszystko s³owami-kluczami. Do takich æwiczeñ bardzo nadaje siê notatnik typu Uniwersalny Organizator Danych Pamiêciowych,
d) klaser na wizytówki. Spraw sobie "wizytownik" i na ka¿dej wizytówce zapisuj godzinê, datê i miejsce spotkania jej w³aœciciela. Jeœli te dane wprowadzisz do Mapy Myœli, zw³aszcza z u¿yciem koloru i rysunków, skutecznoœæ tej metody wzroœnie niepomiernie,
e) Mapy Myœli. Notuj na schemacie ogólnym wszystkie sukcesy w zapamietywaniu nazwisk oraz te zasady i mechanizmy pamiêciowe, które w twoim przypadku okaza³y siê skuteczne. W miarê nabierania wprawy tak¹ Mapê Myœli mo¿esz tworzyæ równie¿ w pamiêci.
14. Procedura odwrotna. Tam, gdzie to mo¿liwe odwracaj zasadê prezentacji. na przyk³ad, kiedy ktoœ ci siê przedstawia, powtórz w³asne nazwisko, przeliteruj je, a kiedy czujesz, ¿e wypada, przedstaw jego historiê i pochodzenie. Podobnie pierwszy wrêczaj wizytówkê. W czasie rozmowy, jeœli wspominasz o sobie, u¿ywaj równie¿ w³asnego nazwiska. W ten sposób nie tylko sprawisz, ¿e ludzie ciê ³atwiej zapamiêtaj¹, ale oœmielisz ich aby w rozmowie u¿ywali równie¿ swoich nazwisk, a nie zaimków. Poza tym metoda ta czyni rozmowê bardziej osobist¹, przyjazn¹ i przyjemn¹.