10
Serwis znalezionych hasełOdnośniki
- Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
- - I możesz być pewien, że gdyby taki sposób istniał, na pewno by spróbował...
- Na znak wdzięczności Mara pomachała artylerzystom...
- Kosmonauci informowali:- Zdumiewa twardy sen mieszkańców miasta, nie reagują zupełnie na światła lamp, przy pomocy których odnajdujemy drogę w labiryncie...
- Smród zarazy i obijające się o wszystko muchy, stawały się nie do zniesienia...
- Z tyłu za kapitanem zagrzmiał harpun âźHookerâ i szkuner zrobił zwrot przez sterburtę...
- - Półkwaterek, ino krzepkiej! - zarządził wreszcie...
- A gdy Pietro zmarł przedwcześnie, Paweł III uczynił księciem Parmy i Placencji swego zięcia – Ottavia...
- Statyczne pole magnetyczne może być wytwarzane przez sztabkowe magnesy trwale i przez elektromagnesy: Nie istnieją pojedyncze bieguny magnetyczne -...
- Był to główny paleobiolog statku; wstał, czekając, aż wszyscy się uciszą...
- Mimo pańskiego uprzejmego milczenia zgodzę się z panem, że ta przygoda nie jest zbyt olśniewająca...
Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
4.8. Europejska Agencja Leków
Głównym zadaniem Europejskiej Agencji Leków (ang. European Medicines Agency - EMEA)9 jest ochrona i promowanie zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych oraz nadzór nad nimi. EMEA jest odpowiedzialna za ocenę naukową wniosków o europejskie pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych (procedura scentralizowana). Agencja stale monitoruje bezpieczeństwo stosowania leków za pośrednictwem sieci nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii.
Agencja odgrywa także ważną rolę w promowaniu działalności innowacyjnej i badawczej w przemyśle farmaceutycznym. EMEA udziela firmom porad naukowych oraz pomocy w kwestiach regulacyjnych w zakresie opracowywania nowych produktów leczniczych. Publikuje wytyczne dotyczące wymogów testowania w zakresie jakości, bezpieczeństwa stosowania i skuteczności produktów leczniczych.
10.4.9. Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej
Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (ang. European Fundamental Rights Agency - FRA)l0 ma zapewniać odpowiednim instytucjom i organom Unii i jej państwom członkowskim pomoc oraz wiedzę fachową w zakresie praw podstawowych przy wdrażaniu przez nie prawa unijnego oraz wspierać je podczas podejmowania przez nie działań lub określania kierunków działania.
Agencja zajmuje się głównie gromadzeniem, analizą i rozpowszechnianiem obiektywnych, rzetelnych i porównywalnych informacji na temat poszanowania praw człowieka w UE, opracowywaniem nowych metod i standardów porównywalności oraz rzetelności danych, prowadzeniem lub promowaniem badań naukowych oraz analiz w zakresie praw podstawowych, formułowaniem i publikowaniem, z własnej inicjatywy lub na wniosek Parlamentu Europejskiego, Rady lub Komisji, wniosków oraz opinii na konkretne tematy, propagowaniem dialogu ze społeczeństwem obywatelskim w celu zwiększenia świadomości opinii publicznej w zakresie praw podstawowych.
10.4.10. Europejska Agencja Ochrony Środowiska
Europejska Agencja Ochrony Środowiska (ang. European Environment Agency - EEA)ll zajmuje się dostarczaniem wiarygodnych i obiektywnych informacji w zakresie ochrony środowiska. Jest głównym źródłem informacji dla podmiotów związanych z opracowywaniem, przyjmowaniem, wdrażaniem i ocenianiem polityki w zakresie ochrony środowiska oraz dla opinii publicznej.
Dostarczane informacje dotyczą stanu środowiska, kierunków zmian w środowisku, a także presji wywieranej na środowisko oraz stojących za tym czynników ekonomicznych i społecznych. Głównym źródłem informacji jest Europejska Sieć Informacji i Obserwacji Środowiska (Eionet). EEA jest odpowiedzialna za rozbudowywanie tej sieci oraz koordynację działań przez nią podejmowanych.
10.4.11. Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej
Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej (ang. European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders - FRONTEX)12 koordynuje współpracę operacyjną między państwami członkowskimi w dziedzinie zarządzania granicami zewnętrznymi. Wspomaga państwa członkowskie w szkoleniu funkcjonariuszy straży granicznej, w tym w ustanowieniu wspólnych standardów szkoleniowych, przeprowadza analizy ryzyka, śledzi rozwój badań mających znaczenie dla kontroli i ochrony granic zewnętrznych, wspomaga państwa członkowskie w sytuacjach wymagających zwiększonej pomocy technicznej i operacyjnej na granicach zewnętrznych oraz udziela państwom członkowskim niezbędnego wsparcia w organizowaniu wspólnych działań dotyczących powrotów. Siedziba Agencji znajduje się w Warszawie.
10.4.12. Europejska Fundacja Kształcenia
Zadania Europejskiej Fundacji Kształcenia (ang. European Training Foundation - ETF)13 obejmują wymianę doświadczeń w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego między regionami i kulturami. Jako ośrodek wiedzy ETF przyczynia się do stałego rozwoju społeczno-ekonomicznego, umożliwia bowiem 30 krajom sąsiadującym z UE reformowanie ich systemów kształcenia i szkolenia zawodowego, głównie za pośrednictwem programów, takich jak PHARE czy TACIS. ETF pomaga także Komisji Europejskiej w realizacji programu Tempus.
W tym zakresie Fundacja ocenia postęp i przyszłe priorytety krajów partnerskich w zakresie reform kształcenia i szkolenia zawodowego oraz ich powiązań z rozwojem społeczno-gospodarczym, planuje, opracowuje, monitoruje i ocenia projekty na wniosek Komisji Europejskiej, zapewnia decydentom i praktykom w krajach partnerskich potencjał do pełnego uczestnictwa w modernizacji ich systemów kształcenia i szkolenia zawodowego oraz ułatwia dialog zainteresowanych stron poprzez rozwijanie sieci międzynarodowych, krajowych i lokalnych.
10.4.13. Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy
Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (ang. European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions - EUROFOUND)14 dostarcza rządom, pracodawcom, związkom zawodowym oraz Komisji Europejskiej odpowiedzi, wiedzy i porad na podstawie niezależnych i porównywalnych badań. Szczególny nacisk kładzie na następujące zagadnienia: warunki pracy (obejmujące organizację pracy, zagadnienia związane z czasem pracy w miejscu pracy, elastyczność, monitorowanie zmian warunków pracy), warunki życia (zagadnienia, które wpływają na codzienne życie obywateli Europy, w tym równowaga między życiem zawodowym i rodzinnym, zagwarantowanie publicznej pomocy społecznej oraz promowanie włączenia w rynek pracy) oraz dialog społeczny (zmiany zachodzące w miejscu pracy oraz restrukturyzacja, udział pracowników w podejmowaniu decyzji, europeizacja dialogu społecznego).
10.4.14. Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania Chorobom i ich Kontroli