Gdy trafisz na słowo, którego nie rozumiesz, po prostu podkreśl je i czytaj dalej...
Serwis znalezionych hasełOdnośniki
- Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
- Wszystko zaczyna się bardzo prosto, bo system liczbowy Majów jest całkiem prosty: jedynkę oznaczali kropką, dwójkę dwiema kropkami- i tak dalej...
- ““Zabij go, Tanneguy!”“ A teraz - de Giac roześmiał się konwulsyjnie - teraz ten człowiek, pod którego władzą było tyle prowincji, że można by nimi...
- – Jesteśmy na dworcu – mówiła dalej...
- Tak rozumiana diagnoza psychologiczna w szeregu wypadkw musi oprze si na diagnozie lekarskiej i dlatego wsppraca z lekarzem jest dla psychologa konieczna, l) Lekarz...
- Wreszcie wczesnym popołudniem któregoś dnia Smuga oznajmił, że wraca jego przyjaciel i mogą mu złożyć wizytę w siedzibie towarzystwa, gdzie pracuje...
- — I co dalej? Co zrobiłeś? — Okazało się, że muszę zapłacić co najmniej paru prawnikom, których mi załatwili...
- zabiegał u Kazimierza, aby po zgonie wspólnego bratanka Leszka, którego kilkuletnia choroba wróżyła bliską śmierć, jego następcą na stolicy Mazowsza...
- To było dobre życie - żadnych dzikich pijatyk, pozamałżeńskiego seksu, narkotyków, nudy ani gorzkich utarczek na temat tego, co powinni dalej robić...
- carroll jonathan, kraina chichów Zacząłem pisać również dlatego, że potrzebowałem konkretnego zajęcia na okres podejmowania decyzji, co dalej ze mną...
- najmocniejszymi wiatami, wyapywa bezbdnie wszystkie te znaki, ktre muludzie wskazywali, i przystawa jak gdyby na pami, ani bliej, ani dalej...
Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
Przybliżone znaczenie można zazwyczaj wywnioskować z kontekstu zdania. Po skończeniu rozdziału lub lektury w danym dniu możesz przeprowadzić “przegląd słownika" i sprawdzić naraz wszystkie nieznane wyrazy.
Materiał trudny pod względem pojęciowym
Pokonanie tego problemu przysparza nieco więcej kłopotów. Pojawia się on zazwyczaj w przypadku podręczników akademickich. Najlepszym sposobem jest “wielokrotne czytanie" tekstu z wykorzystaniem informacji na temat wskaźnika, zawartych w rozdziale 6. Przemykanie, przeszukiwanie, strukturę paragrafu i wstępne przeglądanie omówiono dokładnie w rozdziałach 9,14 i 15 oraz w książce Rusz głową.
Nieodpowiednia szybkość czytania
Jest ona wynikiem systemu nauczania. Dając dzieciom ważny lub trudny tekst, często każe się im czytać go powoli i dokładnie. W ten sposób powstaje błędne koło, ponieważ im wolniej się czyta, tym mniej się rozumie, co sprawia, że materiał wydaje się jeszcze bardziej skomplikowany. W końcu dochodzi do zupełnego zniechęcenia i, załamani, często rezygnujemy z czytania.
Jeśli twoje zrozumienie i koncentracja są słabe, być może właśnie to stanowi problem, tak więc w przypadku trudnego materiału zmieniaj tempo, starając się posuwać raczej szybciej niż wolniej, a być może osiągniesz znaczną poprawę. Ucząc się przyspieszać i wyrównywać tempo, uzyskasz nad nim kontrolę i będziesz mógł dobierać odpowiednią szybkość, zależnie od materiału, pory dnia, zasobu energii oraz wewnętrznego czy zewnętrznego środowiska.
Niewłaściwe nastawienie psychiczne
Oznacza to po prostu, że aktywność twojego umysłu nie została skierowana na materiał, który będziesz czytał. Możesz na przykład nadal myśleć o sprzeczce, która miała miejsce w biurze, albo o wieczornym spotkaniu ze znajomymi.
Musisz postarać się “odrzucić" niepotrzebne myśli, które przelatują ci przez głowę, i skupić się na temacie lektury. Jeśli to nie pomoże, przerwij na chwilę czytanie i świadomie poukładaj to, co kłębi się w twoim umyśle. Aby efekt takiego działania był jeszcze lepszy, warto sporządzić szybką, dwuminutową mapę myśli (patrz rozdział 13) na temat, który właśnie zgłębiasz, aby przypomnieć sobie wiadomości i silniej nastawić się na to, co masz robić. Kwestia psychicznego nastawienia omówiona zostanie bardziej szczegółowo w rozdziale 19.
Zła organizacja
Jest to problem bardziej powszechny, niż nam się wydaje. Prawdą jest, że zanim zabierzemy się do lektury, wola nasza musi stoczyć prawdziwą bitwę. Wymaga to niemalże podbiegnięcia do biurka, aby nabrać wystarczającego rozpędu i rzeczywiście przy nim zasiąść. Kiedy już nam się to uda i rozpoczniemy lekturę, okazuje się, że nie mamy ołówka, notatnika, okularów i wielu innych rzeczy; z tego powodu przerywamy koncentrację i idziemy po te przedmioty.
Rozwiązanie jest proste: zanim przystąpisz do czytania, upewnij się, że masz pod ręką wszystkie potrzebne materiały (patrz rozdział 5).
Brak zainteresowania
Jest to najczęściej problem studentów i osób biorących udział w szkoleniach; poświęcamy mu podczas kursów szybkiego czytania szczególną uwagę. Pierwszym krokiem powinno być przejrzenie zagadnień poruszonych w tym rozdziale, gdyż brak zainteresowania jest często związany z innymi trudnościami. Na przykład trudno utrzymać zrozumienie, gdy stale je zakłócają braki w słownictwie, tekst jest zawiły, nachodzą nas różne myśli i nie mamy przy sobie niezbędnych materiałów.
Gdy po uporaniu się z tymi kwestiami twoje zainteresowanie nadal pozostawia wiele do życzenia, powinieneś przeanalizować swój osobisty stosunek do tekstu.
Po pierwsze, upewnij się, że stosujesz odpowiednią technikę (patrz: “Mind Map Organiczna Technika Studiowania" opisana w rozdziale 19).
Jeśli to nie pomoże, spróbuj podejścia “surowego krytyka". Zamiast czytać materiał tak jak zazwyczaj, rozzłość się na niego za to, że sprawia ci tyle kłopotów, i spróbuj zanalizować go dokładnie, koncentrując się zwłaszcza na jego słabych stronach. Zauważysz, że stopniowo tekst interesuje cię coraz bardziej, podobnie jak wtedy gdy słuchasz uważnie argumentów osoby, której nie darzysz szczególną sympatią, i masz ochotę ostro zaoponować!
Brak motywacji
Jest to osobny problem, często wynikający z niedostatecznego zdefiniowania celów lektury. Po przeanalizowaniu powodów, z jakich czytasz daną książkę lub artykuł, motywacja może podnieść się automatycznie. Możesz także dojść do wniosku, że nie ma potrzeby czytać danej pozycji. Jeśli twoje rozumowanie jest słuszne, robienie tego rzeczywiście może nie mieć sensu, lecz upewnij się, że tak jest naprawdę!
RUMAK ZWANY KONCENTRACJĄ