Preferencje (opcje)...
Serwis znalezionych hasełOdnośniki
- Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
- wybra opcj Information i nacisn ENTER, w rezultacie na ekranie pojawisi zestaw informacji podobny do tego poniej:,j~%%I , Object ID: B6000006NetWare...
- Pan Wołodyjowski-Henryk Sienkiewicz, PanWR26pobojowisko...
- Tarryjczycy od wieków uprawiali łucznictwo, w którym są uznanymi mistrzami...
- - Wyliże się z tego...
- [eBook] 330 Tajnych Receptur Restauracji (KFC,MacDonald itd), Baby RuthÂŤ Candy BarBaby RuthŽ Candy BarBeneath the chocolate of Nestlés popular candy baris...
- go więzów...
- obyczaje Fremenów? Tyekanik skinął głową, wyrażając aprobatę...
- Trzy ekrany lśniły widmowo...
- Nie widziałam go jednak...
- 6
Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
Kiedy użytkownik po raz pierwszy uruchomi SPSS dla Windows, musi się zapoznać z ustawieniami konfiguracji, które sterują sesją podczas działania SPSS. Aby przyjrzeć się ustawieniom domyślnym, należy wybrać z menu pozycję Edit (edycja), a następnie Preferences (opcje)... Najważniejszym parametrem w pojawiającym się na monitorze oknie dialogowym (patrz ryc. A.2), który użytkownik być może będzie chciał zmienić, aby zoptymalizować działanie programu w systemie, jest Working Memory (zarezerwowany obszar pamięci roboczej). Można wielkość tego obszaru zmienić, klikając na okno z liczbą i wprowadzając tam odpowiednią wartość (w kilobajtach). Nie można podać konkretnej liczby, która byłaby zawsze ustawieniem optymalnym, ponieważ wielkość zarezerwowanej pamięci musi być dostosowana do obszaru pamięci dostępnej w danym systemie po uruchomieniu Windows. Jednak jak wykazuje doświadczenie, wielkość pamięci we wstępnych ustawieniach domyślnych jest zwykle nieco mniejsza od optymalnej i zwiększenie jej obszaru często istotnie poprawia działanie PC podczas wykonywania różnych procedur SPSS. Jeżeli użytkownik dysponuje profesjonalną wersją SPSS, to może też wybrać z okna dialogowego Preferences następujące opcje: 1) otwórz na starcie okno języka poleceń, 2) wyświetl w oknie raportów polecenia SPSS obok wyników procedur, 3) dostosuj dziennik sesji (log dla sesji) do domyślnego pliku dla dziennika albo do pliku o nazwie, którą wybierze użytkownik.
547
Session Journal Cr\WNDOWSVrEMPVSPSS.JNL BiRecord syntag in Journal
O Append
® Overwr«e B|e-
Woridng Memory: 6000 K bytes
"Transformation & Merge Options" ® Calculate vaiues immediately O Calculate values fcefore used
OK
fleset
'Display Order for Variable Lists"
# Ałehabetical O File
Cancel
Help
"Display Format for New Variables Wid*:
8
Decłmal Places:
ISI Open a syntax jgrindow at startup to run SPSS command syntax
Graphics..
Custom Currsncy..
Oytput...
Ryc. A.2. Okno dialogowe Preferences (opcje)
W wersji SPSS dla studentów: 1) jak już wcześniej zostało powiedziane, niema okna języka poleceń, 2) przywoływane z menu polecenia nie mogą być wyświetlone w oknie raportów, 3) plikiem domyślnym dla dziennika sesji jest plik C:\WIN-DOWS\TEMP\SPSS.JNL i nie można go zmienić. W wersji tej zastosowane polecenia są jednak dołączane do dziennika sesji. Jeżeli użytkownik zna język poleceń SPSS, to może zajrzeć do dziennika sesji, by sprawdzić, czy w efekcie pracy w trybie Windows uzyskuje odpowiednie sekwencje poleceń. Jeżeli jednak użytkownik chce wykorzystać język poleceń SPSS do tworzenia sekwencji poleceń w wersji pakietu dla Windows, to będzie mógł to zrobić jedynie wtedy, gdy będzie się posługiwał pełną profesjonalną wersją tego programu.
Wprowadzanie danych. Kiedy uruchomimy SPSS w wersji dla Windows, oi rzy się okno edytora danych o domyślnej nazwie Newdata (nowe dane) oraz puste okno edytora raportów o nazwie !Output (!raport). W wersji profesjonalnej programu otworzy się dodatkowo okno edytora poleceń o nazwie !Syntax (.'polecenia), jeśli wcześniej użytkownik zaznaczy tę opcję w oknie dialogowym Preferences (patrz ryc. A.3). Jeżeli użytkownik chce wprowadzać dane ręcznie bezpośrednio do edytora danych, to w tym momencie może już zacząć to robić. Trzeba się tylko upewnić, czy okno edytora danych o nazwie Newdata jest oknem aktywnym. Jeżeli tak jest, to będzie ono umieszczone z przodu ekranu (przed pozostałymi oknami), a pasek tytułu (długi pasek z nazwą Newdata umieszczony na górze monitora) będzie podświetlony. Można uaktywnić każde okno widoczne na ekranie monitora poprzez pojedyncze kliknięcie dowolnej jego części.
Metoda wprowadzania danych do okna edytora danych SPSS jest bardzo podobna do sposobu, w jaki wprowadzamy dane w typowych arkuszach danych oprogramowanych dla systemu Windows. Kolejne dane wprowadzamy do kolejnych aktywnych komórek arkusza. Komórkę, w której właśnie zapisujemy liczbę, nazywamy komórką aktywną, ponieważ jest ona w każdej chwili gotowa do wprowadzania danych lub ich edytowania. Można ją zawsze łatwo zidentyfikować,
ii., inste
548
ikając ją po :najduje się
rtości poje-obserwacji. ej zmiennej wną komór-nnie, zatem iter. Jak łat-więc w wy-ie klawisza vprowadzo-niejscowio-rym wcześ-'. Po trzecie pna komór-zą komórką ugiej obser-;ż, jeżeli na 5 kursora ze to program ych i będzie tość.
ma Het-IIN-ble-
Jceń Itry-łnik Jrsji jpo-
leniame za-
komórki złą zy po prostu
549
—J SPSS for Windows
ENe Łdlt Bata Iranaform Statisflcs firaphs Utilities WJndow Help
- lOutputl |' 1» ||
- ISynłax1 hj*j
a -| Newdata 1' »
¦
¦ 1 1
SPSS Processor Is ready
Ryc. A.3. Okna edytora danych
ponieważ otacza ją cienka ramka. Każdą komórkę można uaktywnić, ki prostu myszą, ale domyślnie aktywną komórką jest zawsze ta, która i w pierwszym wierszu i w pierwszej kolumnie.
W oknie edytora danych SPSS dana kolumna zawiera wszystkie wa
dynczej zmiennej, a dany wiersz — wszystkie wartości dla pojedynczej
Wprowadzanie danych zaczynamy zwykle od wpisania wartości pierwsz
dla pierwszej obserwacji. Ponieważ przy ustawieniach domyślnych akty