Mięso i łój zemleć, cebulę drobno posiekać, namoczoną bułkę wycisnąć...
Serwis znalezionych hasełOdnośniki
- Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
- 197 Ziemniaki duszone z boczkiem w^| dzonym i suszonymi [liwkami8-10 ziemniaków, 150 g boczku, 10 suszony! [liwek, 1-2 cebule, 1 szklanka wywaru misneg lub wody, 50 g sBoniny, listek laurowy, pieprz, slZiemniaki pokroi na cz[ci
- Mięso większych gatunków jest jadalne; skórki, choć nie najlepszej jakości, wykorzystywane są w kuśnierstwie...
- — Czy moĹĽna ukryć caĹ‚Ä… rodzinÄ™? — Nigdy nie byĹ‚a zbyt liczna...
- Plasując się na drugim miejscu (pierwsze zdobył Dell wśród firm zajmujących się handlem w Internecie), Amazon...
- i jej poszukujÄ…cych nie znajduje zatrudnienia...
- Podobny punkt widzenia reprezentował H...
- parte z tyĹ‚u – nie mogĹ‚y...
- dziwne gazy pochłaniające ciepło...
- W pierwszej chwili rozmyĹ›laĹ‚a sennie, ĹĽe moĹĽe w koĹ„cu rozkwitajÄ… baĹ›niowe fajerwerki miĹ‚oĹ›ci, ĹĽeby rozĹ›wietlić jej ĹĽycie – ale to zbyt...
- W tej chwili Lando nie mógł na to nic poradzić...
Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
Wszystko dokładnie wymieszać wraz z dodatkami, formować małe kulki wielkości orzecha włoskiego, obtaczać w bułce tartej i gotować w rosole lub wodzie. (Nie można gotować w rosole, który się będzie podawało).
PIELMIENIE SYBIRSKIE
Ciasto: 40 dag mąki, 2 jajka, 1 łyżeczka soli, 1/2 szklanki wody. Farsz: 1 3/4 kg mięsa wołowego (polędwica), 2 cebule, pieprz, sól.
Zagnieść ścisłe ciasto, cienko rozwałkować.
Mięso i cebulę drobno posiekać, dodać sól i pieprz. Wymieszać.
Pielmienie można robić dwojakim sposobem: albo wykrawać szklanką kółka i zlepiać ną pół po nałożeniu farszu, albo układać porcyjki farszu na brzegu ciasta, przykrywać cały pas i wykrawać maszynką w kształcie półksiężyców. Pielmienie gotować w osolo-nej wodzie (1 duża czubata łyżka soli) przez 10 minut. Z tej proporcji powinno być 40 pielmieni.
PIELMIENIE Z GRZYBAMI
Ciasto: 3 szklanki mąki, 2 jaja, 7—8 łyżek wody. Farsz: 12,5 dag suszonych grzybów, 2—3 cebule, 1 łyżka masła, ziele angielskie, 2 jaja, masło, sól, pieprz.
Grzyby wymyć w gorącej wodzie i ugotować (smak można użyć do zupy lub sosu). Grzyby wyjąć, drobno posiekać i przesmażyć na maśle z drobno posiekaną cebulą, dodać soli, pieprzu i ziela angielskiego. Po ostudzeniu dodać 2 jaja na twardo (posiekane) i wymieszać. Następnie przygotować ciasto (jak wyżej) i formować pielmienie. Po ugotowaniu (5—10 min.) polać masłem.
USZKA NADZIEWANE MIĘSEM LUB GRZYBAMI
Ciasto: 11/2 szklanki mąki, 2 jajka, woda. Farsz mięsny: około 20 dag mięsa z rosołu, 1 średnia cebula, 1 łyżka masła, sól, pieprz. Farsz z grzybów: 10 dag grzybów suszonych, 1 cebula, masło.
Zagnieść ciasto, cienko rozwałkować i pokrajać na kwadraty 4,5 x 4,5 cm (maksymalnie 5 x 5 cm). Nakładać małe kuleczki farszu, składać-ciasto w trójkąt i zlepić rogami.
Mięso z rosołu zemleć. Cebulę drobno posiekać i przesmażyć na maśle, dodać mięso, wymieszać. Po ostudzeniu robić uszka.
Grzyby namoczyć i ugotować w rosole, drobno posiekać i wymieszać z drobno posiekaną, przesmażoną cebulą.
Farsz posolić i popieprzyć do smaku.
Pierożki — uszka z mięsem smażymy w dużej ilości masła i podajemy do zup.
Pierożki — uszka z farszem grzybowym gotujemy w zupie, do której są przeznaczo-
PIEROŻKI MAŁOROSYJSKIE Z SEREM
60 dag twarogu, 3 jaja, 10 dag masła, 3 szklanki mąki gryczanej, 3 łyżki masła do smaże-mnia, 1 szklanka śmietany, sól.
Twaróg zemleć, dodać sól i utrzeć z łyżką masła i 2 jajami. W garnuszku zagotować 3 szklanki wody z 1 1/2 łyżki masła i solą. Wsypać niepełne 3 szklanki mąki gryczanej, mieszając trzepaczką lub łopatką przez 5 minut. Odstawić w ciepłe miejsce. Z ciasta zrobić kulki wielkości kurzego jaja i obtaczać w reszcie mąki gryczanej. Każdą kulkę rozpłaszczyć, w środek włożyć trochę farszu z twarogu, zlepić w kształcie półksiężyca. Smażyć z obydwu stron na roztopionym maśle. Podawać ze śmietaną.
27
I
KUCHNIA --------
ROSYJSKA
KASZA GRYCZANA SMAŻONA
2 szklanki kaszy gryczanej, 10 dag masła, sól.
Kaszę wsypać do 1 I gotującej się wody, posolić i gotować aż będzie miękka (zależnie od gatunku 3 do 10 min.). Wyłożyć na półmisek lub inne płaskie naczynie, roz-smarować na grubość palca. Gdy przestyg-nie krajać w kostkę i smażyć na maśle. Taką kaszę podaje się do barszczu, szczi i zupy szczawiowej.
WATRUSZKI Z CEBULĄ
Ciasto: 4 1/2 szklanki mąki, 1 1/2 szklanki wody lub mleka, 3—4 dag drożdży, 10 dag masła, 2 |aja + Jedno do smarowania. Farsz: 12 cebul, masło, sól, pieprz.
Przygotować ciasto drożdżowe. Cebulę drobno posiekaną przesmażyć na maśle na jasnozłoty kolor, przyprawić solą i pieprzem. Z ciasta wykrawać nieduże krążki, podgiąć brzegi naokoło tak, aby powstał rodzaj foremki. Do środka włożyć farsz z cebuli. Odstawić do wyrośnięcia. Posmarować ciasto ubitym jajkiem i wkładać do pieca.
Podobnie można robić watruszki na cieście kruchym lub francuskim z konfiturami lub jabłkami. Gotowe posypać cukrem pudrem.
WARENNIKI Z WIŚNIAMI
Ciasto: 3 szklanki mąki, 2 jaja. Farsz: 3 szklanki wiśni, 1 szklanka cukru.
Zagnieść ciasto. Wydrylowane wiśnie wymieszać z cukrem i postawić na 3 godz. w cieple, po czym wysypać na sito i odcedzić sok. Z tak przygotowanych wiśni zrobić wa-renniki (czyli pierożki) i podawać z uzyskanym uprzednio sokiem, przegotowanym i ochłodzonym oraz ze śmietaną. Sok można również rozwodnić i gotować w nim waren-niki.
SERNIKI RUSKIE SMAŻONE
1 kg twarogu, 6 jaj, 2—3 łyżki śmietany, 1 szklanka mąki, 15 dag masła, 10 dag cukru, masło do smażenia.
Twaróg zemleć i ucierać w makutrze z łyżką masła i jajami. Jeżeli ser jest bardzo suchy, dodać 2—3 łyżki śmietany i pół szklanki mąki, cukier. Wymieszać. Z ciasta formujemy krążki i smażymy po obu stronach na maśle. Można je jeszcze polać śmietaną.
2K
ZUPY
ROSÓŁ CZYSTY (BULION)
1 3/4 kg mięsa wołowego na rosół, 2 marchwie, 1 seler, 1 por, 3—4 cebule, 2 grzybki suszone, 3 listki laurowe, 10 ziarenek ziela angielskiego, koperek, pietruszka zielona, sól.
Mięso wymyć w ciepłej wodzie, włożyć do garnka, zalać zimną wodą. Zagotować na ostrym ogniu, a następnie na małym ogniu gotować 2 godz. Po ugotowaniu mięso wyjąć i opłukać w zimnej wodzie. Rosół przecedzić
1 ponownie włożyć mięso. Dodać wszystkie przyprawy i włoszczyznę, gotować jeszcze
2 godz. Przed podaniem rosół przecedzić (najlepiej przez lniane płótno). Podawać posypany usiekaną zieloną pietruszką i koperkiem.
Taki rosół podaje się czysty lub z najrozmaitszymi pierożkami, z grzankami krajanymi w kostkę i przyrumienionymi na maśle, również z grzankami smarowanymi farszem mięsnym i zapieczonymi w piecu. Podaje się także do rosołu pulpety, kluski, kasze, sybir-skie pielmienie.
ROSOLNIK - ZUPA
Z SOLONYCH OGÓRKÓW
KISZONYCH
1 kg wołowiny, 1 nerka cielęca, włoszczyzna, 3 listki laurowe, 10 ziarenek ziela angielskiego, 6 małych kiszonych ogórków, kilka ziemniaków, 1 łyżka mąki, 10 dag śmietany, zielona pietruszka, koperek, sól.
Ugotować rosół. Ogórki pokrajać w drobną kostkę i ugotować do miękkości, następnie połączyć z rosołem i dodać soku z kiszonych ogórków do smaku. Dodać pokrajane w kostkę gotowane ziemniaki, zaprawić śmietaną i mąką. Dodać obgotowaną nerkę pokrajaną w kostkę, bez tłuszczu. Zamiast nerki można dodać gęsie podroby.
KAPUŚNIAK (SZCZI) Z KISZONEJ KAPUSTY
1 kg mięsa wołowego, 50 dag szynki, bekonu lub boczku, włoszczyzna, 1/2 kg odciśniętej kiszonej kapusty, 10 dag masła, 1 cebula, 1 łyżka mąki, 10 dag śmietany, sól.
Ugotować rosół, dodając do gotowania wędzonkę. Gdy rosół się gotuje, udusić na maśle kiszoną posiekaną kapustę, z pokrajaną cebulą. Rosołem zalewamy kapustę, zo-
stawiając mięso w kawałkach. Można szczi zaprawić śmietaną i mąką.
KAPUŚNIAK (KWAŚNA SZCZI) ZE ŚWIEŻEJ KAPUSTY
1—1 1/2 kg mięsa wołowego, 2 cebule, 1 główka kapusty, 3—4 kiszone jabłka, 3 dag masła, 1 łyżka mąki, 15 dag śmietany, 8 ziarenek angielskiego ziela, 2 listki laurowe, sól, pieprz.
Mięso zalać zimną wodą i gotować. Dodać cebulę, ziele i pieprz. Wyszurnować. Gdy mięso będzie miękkie, przecedzić.