Szczególną formą twórczości jest improwizacja ruchowa wymagająca fantazji i kultury ruchu, zrytmizowaniai płynności ruchu a jednocześnie jest podporządkowana...
Serwis znalezionych hasełOdnośniki
- Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
- W jakiej więc mierze obiektywny jest uzyskany przez nas opis świata, w szczególności - opis świata atomów? Fizyka klasyczna opierała się na przekonaniu (może...
- nikat, musisz byæ zalogowany do serwera, a wiêc musisz podaæ w wierszu poleceñ nazwê serwera, szczegó³y dotycz¹ce swojego konta, docelowego u¿ytkownika...
- naszych ewolucyjnych uprzedzeń mamy skłonność do myślenia o początku wszechświata jak o pewnej szczególnej chwili, przed którą wszechświat nie...
- Pomijając bardziej szczegółową analizę procesu sekularyzacji, omówiony zostanie sam pluralizm, a także proces jego nasilania się...
- N- ACETYLOCYSTEINAN-acetylocysteina (NAC) stanowi najczęstszą postać cysteiny i ma szczególne znaczenie w procesach odtruwania...
- niezrozumiałe szczegóły zawarte w tre ci rzeczonych przywilejów nabior ja niejszego znaczenia i zatrac wszelk niepewno wyra enia dwuznaczne, skutkiem...
- Szczegółowa relacja o ostatnich godzinach Hitlera w bunkrze w dniu 30 kwietnia 1945 roku pochodzi od jego kierowcy Ericha Kempki...
- dnić jeszcze czynnik psychologiczny — a w szczególności sprawę po-Tadeusz Kowalak, Ewa Leś^k--' ze sje Jest ubogim, wynikającego głównie z porównywania...
- Ossendowskiego, Roericha, a szczególnie The Coming Race Bulwera Lyttona, z której niewątpliwiezaczerpnął wiele faktów na użytek swych opowieści,...
- Starając się zachować spokój, David pobrał jej krew i dokładnie przebadał, zwracając szczególną uwagę na płuca i system nerwowy...
Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
odtwarzaniu ruchem wysokości dźwięków granej mielodii lub podawanego rytmu, np.u zcbcuiemłodych pieskóu, budzącej się do życic wiosny.
Punktem wyjścia są przykłady z własnego otoczenia, własnych obserwacji i przeżyć, ilustracja ruchowa prostych opowieści, próba ilustracji ru-, chowej prostych rytmów i rńelodii.
Przykłady zajęć.
1.
Z lin czy skakanek dzieci układają różne rysunki (figury geometryczne, litery, esy-floresy itp) a następnie każde z nich odtwarza swój rysunek ruchem całego ciała lub tylko częścią ciała:nogą, ręką, głową itp.
2.
Na podłodze leżą rozrzucone kwadraty lub krążki w ciemtnymi jasnym kolorze.
W czasie słyszanych niskich dźwięków dzieci poruszają się dowolnie na ciemnych kwadratach (krążkach) w pozycjach niskich, zaś gdy usłyszą wysokie dźwięki zmieniają natychmiast krążki na jasne i znów poruszają się na nich starając się czynić to w pozycji wysokiej.
3.
Każde dziecko mą gazetę:wymachy szerokie i dowolne gazetą w różne strony, wysoko i nisko:przedrzeć gazetę na pół i pol 69.
dłożyć pod obie stopy, a następnie powoli posuwać się długimi krokami tak, aby gazety nie wymknęły się spod stóp.
4.
Dowolne posuwanie się do przodu (do tyłu) zmieniając pozycję z niskiej na wysoką i odwrotnie.
Słowo Estetyka słowa, wyrazistość mowy ludzkiej zmierza do wyeliminowania z zajęć wychowania fizycznego wrzasków, krzyków i niechlujstwa w sposobie wyrażania się.
Te niepożądane elementy demobilizują zespół, dezorganizują zajęcia i obniżają poziom kultury.
Estetyczne formy mowy, inspirowane przez same dzieci oraz nauczyciela, znajdują zastosowanie w wyliczankach, przysłowiach, porzekadłach, wierszykach, opowieściach, piosenkach itp.7 zieci wyszukują odpowiednie słowa do rymów lub rymy do słów.
Słowo jest ważnym elementem w rozwoju intelektualnym, odczuwaniu piękna, wzbogaca swobodę i celowość ruchu, gestu, scen wizualnych, toteż znalazło ono godne miejsce w doborze środków w metodzie K.
Orffa.
lPrzykłady zajęć:1.
Ćwiczący wystukują na instrumencie perkusyjnym rytm do słów:.
mam ko-ni-ki mampa-sę ci je sam.
Hła-ta ba-ba no-gu-to to-gu-fa to-gu-ta.
Wsu-dzi-to qa do bu-ta, do hu-ta hej?
2.
Nauczyciel podaje rytm na instrumencie perkusyjnym, a dzieci dobierają do niego słowa, np:nazwy kwiatów, imiona, krótkie teksty itp:.
Zvs nio-ro-den.
Ku-ne-guń-da.
170.
O-to tok sie-Ja mak.
3.
Wyliczanki, np:Entliczki, pemliczki, czerwone gauziczki, na kogo wypadnie, na tego bęc PWk zapałką, dwa kije, kto się nie schowa, ten kryje.
4.
Wierszyk do marszu:Co za hałas, co za krzyki, maszerują żołnierzyki, raz, dud, trzy, cztery, raz, dud, trzy Byli u Gdyni, są u Warszawie całą Polskę ąrzejdq pranie raz, dud, trzy, cztery ma, dwu, trag.
Gdy dzieci nauczą się wierszyka, maszerują parami z towarzyszeniem instrumentów perkusyjnych.
5.Zabaw a-inscenizacja wierszyka:.
Słowa wiersza
Organizacja i opis ruchu
Ach ten miś, bury miś czemu tak mruczy dziś?
Nie chtce nas necie znać schował nos, uoli spać.
Dzieci ustawione parami naprzeciwko siebie, pochylają się ku sobie, opuszczają głowy są se*e, *czą.
Hop, hop - podryguje i pod boczki się ujmuje..
Hop!
Hop!-hejże ha! tańczy misio, ty i ja.
Dzieci podskakują w miejscu obunóż i obracają się z rękami na biodrach.
To sanno w drdgąstronę, a na końcu przytupują trzy razy (na, ty i ja') .
'Niektóre teksty zapożyczone są z książeczki Jary Berdychowej J (ćmo, tato ćwiczcie ze mną.
Warszawa 1972.
Sport i Twyslyka.
Metoda K.
Orffa może być stosowana oprócz krótkich fragmentów zajęć również w jednostkach metodycznych tj.w zestawach ćwiczeń ruchowych dla dzieci 5-, ó-letnich.
Przykład takich.
zajęć podajemy niżej.
Czas trwania zajęć wynosi 25-30 min.
Zestaw zajęć ruchowych prowadzonych metodą K.
Orffa
Grupa ćwicząca:Dzieci 6-letnie.
Miejsce ćwiczeń:Sala zabaw.
Przybory:Szarfy, krążki, obręcze.
P o m o c e:Magnetofon, instrumenty perkusyjne.
.171.
Rodzaj ćwiczenia
Treść, organizacja i sposób wykonania ćwiczeń
Ćwiczenie orientacyjna-porządkowe i rytmizujące.
Dzieci wchodzą rzędem z muzyką i miaszerująpo obwodzie koła zaznaczając tupnięciem każdą mocną część taktu?, po czym rytm zmienia się na?i wówczas zaznaczają klaśnięciem każdą mocną część taktu.
Podskoki i bieg w rytmie.
Zdjęcie szarfy, ułożenie jej w kółko na podłodze, wskakiwanie do środka kółka i wyskakiwanie na zewnątrz, a na sygnał niauczycielkichwyt szarfy i bieg rytmiczny wymachując nią nad głową (powtórzyć ten cykl kilkakrotnie).
lmprowizacja ruchowa.
Nałożenie szarf i naśladowanie ruchu samochodów, rowerów i innych pojazdów:ale coś się zepsuło, trzeba wysiąść i napranie (napompować, przykręcić, dolać benzyny itp) i pojechać dolej.
Ćwiczenie naśladowcze.
Raśladowanie spadającej i podskakującej piłki (coraz niższe podskoki i toczenie ciała).
Ćwiczenia w rozpoznawaniu wysokości dźwięków.
Rozrzucone krążki ciemne i jasne, 2 razy więcej niż dzieci.
Gdy nauczycielka uderza w instrumenty perkusyjne o wysokich rejestrach dźwięku, dzieci chwytają jasne krążki i tańczą wysoko, a gdy instrumenty rozbrzmiewają niskimi dźwiękami, dzieci szybko zmieniają krążki na ciemne i okrążają je dowolnie w niskiej pozycji, np.na czw arakach.
Ćwiczenia zwinności.
Toczenie obręczy w różnym kierunku i próba przejścia przez toczącą się obręcz.
lmprowizacja ruchowa.
Improwizacja ruchowa z obręczą.
Co możną zrobić z tym przyborem? (przy czym dzieci mogą się łączyć w dwójki, trójki itp) .
Ćwiczenie rytmiczne.
Dzieci ustawiają się w 4 kółka wg koloru szarf.
W każdym kółku jedno dziecko z instrumentem perkusyjnym nadaje rytm 3 lub?, a 44 dzieci kolejno przybierają pozycję siadu skrzyżnego na mocną część taktu.
Zabawa rytmiczna Zegary.
Zabawa Zegary.
Nauczycielka (lub dzieci) recytują:Mamy au domu zegcrgtylko bg rum tgkcłg, tyki-taki, tyki, taki tyki-taki, łuki, łuki.
Dzieci w luźnej gromadzie, w siadzie skrzy żnymuderzają rytmicznie końcami palców o podłogę 8 razy, a następnie skłonami bocznymi w jedną i drugą stronę (na tyki-taki) naśladują ruch udhadłc zegara.
Zakończenie.
Ustawienie się w pary i marsz wokół sali z wymachiw aniem szarfą nad głową.
Gimnastyka rytmiczna A, i M.
Kniessów
Metoda ta jest mało znana w naszymi kraju.
Prezentowali ją nam w 1979 r.
A i M.