ZWRACAJ UWAGĘ NA SWOJE MEMORANDAInformacje wewnętrzne firmy (memoranda) to kolejna pułapka...
Serwis znalezionych hasełOdnośniki
- Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
- Po drugie: gdyby nawet państwa zachodniej Europy naprawdę robiły to samo, co kolejne rządy Polski (a nie robią, o czym za chwilę), to są to państwa bogate i jeśli...
- Picker) Lista obsługująca Implementuje listę, umożliwiającą zmianę kolejności brak przeciąganie elementów przez przeciąganie...
- Ale od tego moe zalee los miliardw ludzi na Ziemi i kolejnych miliardw w caej Galaktyce...
- prostszego i bardziej przekonującego sposobu oświadczenia, Ŝe ja uwaŜam cię za Ŝe - kolejny raz - poczuł, jak z jego serca znikają resztki chłodu...
- Kolejności zwiedzania miasta oczywiście nie pamiętam i nie ma ona wielkiego znaczenia, w każdym razie wieczorem, wykończona doszczętnie, jechałam do hotelu...
- -od poudnia: Morze Andamaskie, Morze Arabskie, Ocean Indyjski-Kontynent azjatycki graniczy take z morzami wewntrznymi (Morze Czerwone, Morze Czarne, Morze...
- Służy też temu miejscu i ono, cośmy w pytaniu: Jeśli czarownicy czary swoje zawsze z szatanami odprawują? powiedzieli, gdzie położyła się przeszkoda trojaka,...
- nowy obrzęd chrztu wodą i uczył naród, iż trzeba żałować za swoje grzechy oraz oczyścić się z nich przez chrzest...
- Zgromadzenie Oglne moe zwrci uwag Rady Bezpieczestwa na sytuacje, ktre mogyby zagraa midzynarodowemu pokojowi i bezpieczestwu...
- modny stał się model karmiącej piersią matki, która poświęca wszystko, by wychować swoje dzieci na jak najlepszych obywateli...
Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.
Niekiedy menedżerowie wolą pisać memoranda niż porozumiewać się bezpośrednio. Pomijając fakt, że memoranda zajmują więcej czasu, jeżeli zawierają krytykę, mogą wywołać jeszcze większy stres, ponieważ adresat będzie zastanawiał się, kto jeszcze otrzymał taką wiadomość.
Menedżer, który wybiera pisemną formę porozumiewania się z innymi, nigdy nie powinien nadzorować lub zarządzać ludźmi. Najlepszy sposób używania słowa pisemnego to - rzecz jasna - konkretna wymiana informacji.
BĄDŹ KONKRETNY W PRZEKAZYWANIU INFORMACJI
Pewien hydraulik napisał kiedyś list do organizacji zajmującej się nadzorem technicznym, informując, że kwas solny doskonale sprawdza się w czyszczeniu zatkanych rur. Organizacja podziękowała mu za sugestię, dodając jednak: „Skuteczność kwasu chlorowodorowego jest niewątpliwa, jednakże pozostałości korozyjne nie odpowiadają trwałości metali".
Hydraulik napisał ponownie, ciesząc się, że jego pomysł został tak dobrze przyjęty!
Dostał kolejną odpowiedź:,,Nie używaj kwasu solnego - wyżera rury jak cholera".
Ostatnia historia, jaką przytoczę w tym rozdziale, została zaczerpnięta ze świata wojskowości, a jest to doskonały przykład sytuacji, w której komunikacja słowna zawodzi:
Pułkownik wydał polecenie adiutantowi:
Jutro wieczorem, około godziny 20:00, na naszym terenie widoczna będzie kometa Halleya - takie zdarzenia występuje raz na siedemdziesiąt pięć lat. Niech ludzie zostaną odkomenderowani do sprzątania terenu batalionu. Osobiście objaśnię im to rzadkie zjawisko. Jeżeli będzie padać deszcz, niczego nie zobaczymy, niech żołnierze zbiorą się w sali odpraw, a ja pokażę im filmy.
Adiutant do dowódcy kompanii:
Z rozkazu Pułkownika, jutro o godzinie 20:00 kometa Halleya stawi się nad terenem batalionu. Jeżeli będzie padał deszcz, odkomenderować ludzi do sprzątania, a potem zebrać ich w sali odpraw, gdzie nastąpi to niezwykłe zjawisko, które występuje tylko raz na siedemdziesiąt pięć lat.
Dowódca kompanii do dowódcy plutonu:
Z rozkazu Pułkownika podczas sprzątania o godzinie 20:00 jutro wieczorem w sali odpraw stawi się niezwykła kometa Halleya. Jeżeli na terenie batalionu będzie padał deszcz, Pułkownik wyda kolejny rozkaz, co jest niezwykłe i zdarza się tylko raz na siedemdziesiąt pięć lat.
Dowódca plutonu do kaprala:
Jutro o godzinie 20:00 Pułkownik stawi się w sali odpraw wraz z kometą Halleya, co jest niezwykłe i zdarza się raz na siedemdziesiąt pięć lat. Jeżeli będzie padał deszcz, Pułkownik odkomenderuje kometę na teren batalionu.
Kapral do żołnierzy:
Jeżeli jutro o godzinie 20:00 będzie padał deszcz, niezwykły siedemdziesieciopiecioletni generał Halley w asyście Pułkownika poprowadzi swoją kometę przez teren batalionu.
PAMIĘTAJ
· Nie kieruj ludźmi stosując metodę zarządzania zwaną „gołębią".
· Motywuj ludzi przez telefon.
· Planuj dobre wiadomości.
· Ograniczaj liczbę narad.
· Zapobiegaj plotkom - nie bądź za bardzo tajemniczy.
· Uświadamiaj ludziom siłę negatywnego nastawienia.
· Zawsze pisz pozytywne informacje.
MĄDRE SŁOWA
Gdyby przyznawano nagrodę za znalezienie winnych, niektórzy szybko by się wzbogacili.
MOTYWUJĄCA KRYTYKA
Ludzie, na których spoczywa odpowiedzialność za sprawowanie nadzoru, muszą kontrolować wiele różnorodnych spraw. Nie ma to jednak nic wspólnego z ich osobistymi uczuciami wobec podwładnych.
Menedżerowie i przełożeni są ludźmi i tak jak inni, mają swoje sympatie i antypatie. Skuteczny menedżer mający odpowiednią motywacje dba jednak o to, by nie okazywać swoich odczuć wobec podwładnych. Zupełnie naturalny jest spadek wydajności pracy, w sytuacji, gdy pracownik odczuje, że jego bezpośredni przełożony nie lubi go albo traktuje go niesprawiedliwie. Czasem pracownicy mogą mieć poczucie, że ktoś inny traktowany jest lepiej.
Od czasu do czasu konieczne jest przywrócenie kogoś do porządku albo skrytykowanie pod warunkiem jednak, że celem jest uzyskanie odpowiedniej efektywności pracy i przekazania tego, na co dana osoba zasłużyła.
Chyba dla każdego menedżera najbardziej nieprzyjemne w całej ich pracy jest zwalnianie pracowników. Znam kilku menedżerów, u których niepokój i presja związane ze zwalnianiem innych spowodowały poważne choroby.
Mając jednak na uwadze rozwój ludzi, sporadyczne krytykowanie pracowników wydaje się być konieczne.
Charles Schwarb, jeden z najwybitniejszych ludzi sukcesu w historii amerykańskiego przemysłu, powiedział:,,Nie spotkałem jeszcze człowieka, który zrobiłby coś lepiej lub włożył w coś więcej starań, będąc pod wpływem ogólnej aprobaty, a nie ducha krytycyzmu".
Omówiliśmy już ogromne postępy, widoczne w zachowaniach człowieka, które można osiągnąć dzięki pochwałom, aprobacie i uznaniu. Przyjrzyjmy się teraz, jak można rozwijać się i uzyskiwać odpowiednią efektywność działania dzięki motywującej krytyce.
PO CO KRYTYKOWAĆ?
Zacznijmy od postawienia bardzo prostego pytania: dlaczego menedżer powinien krytykować pracownika?
Rzecz jasna, nie jest to związane z prywatnymi upodobaniami lub niechęcią. Głównym powodem powinno być poczucie troski. Po drugie, do obowiązków menedżera należy kierowanie pracownikami, nie tylko w celu osiągania określonych wyników, które pozwolą im pozostać w pracy, ale także takich wyników, które pomogą im osiągnąć ich własne cele oraz takich wyników, które pozwolą na umocnienie ducha pracy zespołowej.
Celem krytyki nie jest więc i nigdy nie powinno być mszczenie, lecz budowanie. Dla osiągnięcia takiej reakcji postawmy sobie pytania: „Co dokładnie chcemy poprawić?" i „Jaka dokładnie ma być reakcja na koniec narady lub rozmowy?" Innymi słowy: „Co jest moim celem, moim zamiarem i końcowym rezultatem?"